www.soL.org.tr
‘ABD'nin ayrılıkçı planlarına karşı birlik'
6 Mayıs 2008, Salı

Bolivya'nın Santa Cruz eyaletindeki zenginlerin ülkeyi bölmek amacıyla düzenledikeleri referanduma değinen Venezuela lideri Chavez, ABD'nin kendi ülkesinde de benzer bir planı deneyeceğini söyledi. Chavez buna karşı Kasım'daki yerel seçimler öncesinde devrimi destekleyen herkesi birleşmeye çağırdı.

resim

DIŞ HABERLER Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ayrılıkçıların Bolivya'da düzenledikleri yasadışı referanduma gönderme yaparak, ABD'nin benzer bir yöntemle Venezuela'yı bölmeyi planladığını söyledi.

Chavez önceki gün haftalık ulusal sesleniş programı "Alo Presidente"de ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) ve Venezuela'daki işbirlikçilerinin, Bolivya'nın Santa Cruz eyaletinde olduğu gibi yasadışı referandumlarla yerel hükümetleri ele geçirmeyi planladıklarını söyledi. "Bu planı yeneceğiz" diye konuşan Chavez, bunun entegrasyon, siyasi birlik ve ideolojik güçle sağlanacağını belirtti.

Bolivya'nın en zengin eyaleti olan Santa Cruz'da, Devlet Başkanı Evo Morales'in halkçı reformlarını reddeden eyalet yönetiminin önceki gün özerklik amacıyla düzenlediği yasadışı referandum büyük gerginliğe neden olmuştu.

Venezuela'nın da benzer ayrılıkçı denemelerin kurbanı olduğunu hatırlatan Chavez, bu oyunların arkasında "ABD İmparatorluğu'nun emrindeki muhalif kesimlerin" bulunduğunu söyledi.

ABD'nin planı
Chavez'e göre ABD'nin planlarının ilk aşaması Carabobo, Miranda, Aragua, Vargas ve Caracas Kenti gibi nüfusu ve ticaret hacmi büyük bazı merkezi eyaletlerin yönetiminin ele geçirilmesini öngörüyor. İkinci aşamadaysa, kapladıkları geniş alanla Venezuela'nın önemli bir kesimini oluşturan Zulia, Barinas ve Apure eyalet yönetimlerinin kazanılması hedefleniyor.

Yukarıda adı geçen eyaletlerden halihazırda yalnızca Zulia muhalefetin kontrolünde olsa da, bu yıl Kasım ayında yapılacak yerel seçimler dengenin yakında değişebileceğine işaret ediyor.

Chavez muhalefetin ayrıca Nueva Esparta eyaletindeki iktidarını korumayı ve Sucre, Anzoategui ve Bolivar eyaletlerini ele geçirmeye çalışacağını ifade etti.

Birlik çağrısı
"Bu olabilir de, olmayabilir de; bu bizim şimdi yapacağımız hamlelere bağlı" diye konuşan Venezuela Devlet Başkanı, "Hepinizden Venezela toplumunun tüm kesimlerinin birleşmesini istiyorum; işçi sınıfı ve kadınlar, öğrenciler, aydınlar, teknisyenler, profesyoneller, askerler ve de devrimi destekleyen siyasi partiler" diye çağrıda bulundu.

Konuşmasında Bolivya'daki duruma da değinen Chavez, "Tüm kıta Bolivya için endişeli. Bu ulusa yapılan saldırı tüm Güney Amerika'ya ve ilerleyen halklara yapılan bir saldırıdır" dedi.

"Devrimlerin karşıdevrimin kamçısına ihtiyacı vardır"
Chavez her şeye rağmen Santa Cruz'daki yasadışı girişimlerin Bolivya halkını ve Morales hükümetini daha da güçlendireceğini savundu ve ekledi: "Devrimlerin karşıdevrimin kamçısına ihtiyacı vardır, çünkü halklarımızın vicdanını diri tutar ve toplumun tüm kesimlerinin İmparatorluğun saldırılarının farkına varmasını sağlar."

Bolivya'da yaşanabilecek her tür şiddet olayından ABD'nin sorumlu olacağını söyleyen Chavez, Bolivya'nın uyandığını ve Venezuela'daki "Bolivar'ın çocuklarının" da Bolivya'yı desteklediğini belirtti.

yazici   mail