www.soL.org.tr
'Ayrılıkçı referandum geçersiz'
6 Mayıs 2008, Salı

Bolivya Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, önceki gün ülkenin en zengin eyaleti Santa Cruz'da yapılan referandumun anayasaya aykırı olduğunu, bu nedenle de geçersiz sayılacağını belirtti. Bakan seçmenlerin yüzde 85'inin özerklikten yana oy kullandığı haberini de yalanladı.

resim

Lima, 6 Mayıs (Prensa Latina) Bolivya Dışişleri Bakanı David Choquehuanca Bolivya'nın en büyük eyaleti olan Santa Cruz'daki ayrılıkçı referandumu kınadı. Önceki gün yapılan özerklik referandumu, Bolivya hükümeti ve uluslararası kamuoyu tarafından tanınmadı.

Peru'nun başkenti Lima'daki CPN radyosuna telefonla görüş bildiren Choquehuanca, "Yeni anayasaya aykırı eylemleri biz de, herhangi başka bir hükümet de tanıyamaz" diye konuştu.

Referandumun "yasadışı ve anayasaya aykırı" olduğunu söyleyen bakan, Devlet Başkanı Evo Morales'in hükümetinin özerkliğe karşı olmadığını, ancak bunun ilgili hukuki düzenlemelere uygun olması gerektiğini belirtti. Bakan bu nedenle referandumdan çıkan özerklik sonucunun geçerli olmadığını vurguladı.

Choquehuanca ayrıca Devlet Başkanı Morales'in Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin Avrupa Birliği'yle beşinci zirvesine katılımının da referandumdan etkilenmeyeceğini belirtti.

Choquehuanca Santa Cruz'daki seçmenlerin yüzde 85'inin özerklikten yana oy kullandığı haberini de yalanladı.

yazici   mail