www.soL.org.tr
Ahmet Türk: AK Parti farklı
17 Mayıs 2008, Cumartesi

ABD-Türkiye-Kuzey Irak ekseninde DTP'ye yer bulmaya çalışan DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, doğrudan AKP'ye seslendi. "AKP diğer statükocu partilerden farklı" diyen Türk'e, sağcı Kürt partilerinden de destek geldi.

resimHABER MERKEZİ DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Bugün gazetesine yaptığı açıklamalarda kendilerinin PKK’ye silah bırakma çağrısı yaptıklarını ancak hükümetin devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Açıklamalarında sürekli olarak AKP hükümetine seslenen Türk, eve dönüş için diyalog çağrısı yaptıklarını, yol haritası ortaya koyduklarını, kendilerinin düşünceleri anlaşılmamışsa anlatmaya hazır olduklarını söyledi. Türk, AKP’ye yaptığı bu çağrıya rağmen, AKP içindeki Kürt milletvekillerinin Kürt sorunun çözümü için tek proje ortaya koymadıklarını söyledi.

Türk, sorunun yol, su olmadığını, halkın kültürel, kimliksel, eğitim talebi olduğunu, yerinde yönetime katılma arayışı içinde bulunduğunu söyledi. Ahmet Türk, Doğu ve Güneydoğu’daki geri bırakılmışlığa rağmen, meselenin yalnızca sosyal kültürel boyutuna değindi.

PKK’ye silah bırakın çağrısı
Ahmet Türk, silahı veya silahla sorunları çözmeyi günümüz dünyasında geçerli bir araç olarak görmediklerini söyledi. Türkiye’de değişim ve dönüşümünü istemeyenler olduğunu söyleyen Türk, “Çözümsüzlüğün nedeni Kürtler ise gelin oturalım konuşalım. PKK’nın kaynağının kurutulması demokratik açılımı esas alan yöntemdir” dedi. Türk hükümetin demokratik çözümü esas alan açılımı geliştirmek durumunda olduğunu da öne sürdü.

“AK Parti diğer statükocu partilerden farklı”
Kürt halkından CHP’ye oy çıkmayacağını söyleyen Türk, partisine açılan kapatma davasının bölgede oylarını yüzde 30 oranında artırdığını söyledi. Bölge halkının AKP’yi diğer statükocu partilerden farklı gördüğünü söyledi ve AKP’nin Kürt sorununun barışçı yöntemlerle çözülmesini esas alan mesajlar verdiğini, hakın bu partiyi sığınacak liman olarak gördüğünü ancak şu anda bu inancın sarsıldığını da sözlerine ekledi.

Eve dönüş ile ilgili olarak “sivil demokratik çözüm olmazsa eve dönüş çağrısının ne almı olur” diye sordu ve eve dönüşle ilgili daha ayrıntılı bir yol haritasına ihtiyaç olduğunun mesajını verdi.

Eve dönüşle birlikte, yönetim kadrosu ile ilgili sıkıntılar çıktığını söyleyen Türk, toplumda öfke olacaksa farklı formüller bulunacağını, Türkiye’ye gelmeden farklı yerler için tartışılacağını söyledi. Türk, “toplum buna hazır değilse, psikolojik hazırlık süreci, mahalle baskısını ortadan kaldırmak gerekir. Bunun için de esnek davranmak gerekir” dedi.

Hak-Par ve KADEP’ten Türk’e destek
Ahmet Türk'ün, “PKK’nin silahlı mücadelesi Kürtlere zarar veriyor” açıklamasına sağcı Kürt partileri Hak ve Özgürlük Partisi (Hak-Par) ile Katılımcı Demokrasi Partisi’den (KADEP) destek geldi.

Hak-Par Genel Başkanı Sertaç Bucak, PKK’nin sorunların demokratik çözüm yollarını tıkadığını, silahlı mücadelenin en büyük mağdurunun Kürtler olduğuna dikkat çekti. Bucak, PKK’nin statükocu güçlerin eline koz verdiğini de iddia etti.

KADEP lideri Şerafettin Elçi, Kürt sorununun tek çözüm yolunun sivil ve demokratik yöntemler olduğu düşüncesini yıllardır dile getirdiklerini ileri sürdü.

“PKK’den kurtulmak üzereyiz”
Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ, “PKK’nın sınır bölgesindeki varlığı sona ermek üzere” dedi.

PKK’nin Türkiye ile Irak arasındaki ilişkileri tehlikeye düşürmede başarısız olduğunu söyleyen Debbağ, yeni bir döneme girildiğini iddia etti.

Debbağ, Kuzey Irak’ta PKK varlığının sona ermek üzere olduğunu ancak PKK konusunda Kuzey Irak yönetimine iş düştüğünü de sözlerine ekledi.

Hükümet sözcüsü, hava operasyonlarının genişletilmesinin ilişkilere zarar vereceğini söyledi. Ankara’nın Kuzey Irak’la iletişimini Bağdat üzerinden kurması gerektiğini vurgulayan Debbağ, Tayyip Erdoğan’a da Bağdat gezisini geciktirmeme çağrısı yaptı.
yazici   mail