www.soL.org.tr
Aksaray'da laf çok, çare yok
17 Mayıs 2008, Cumartesi

Aksaray'daki toplu ishal, kusma ve karın ağrısı şikâyetleri ile hastanelere başvuranların sayısı binleri aşmışken, yöneticiler ciddiyetsizlik rekorları kırıyor. Tatilini "yarıda kesip" kente dönen Aksaray Valisi "şimdilik yapacak bir şey yok" derken, Belediye Başkanı da salgının gripten kaynaklandığını öne sürdü.

resimsoL Aksaray'da geçen Çarşamba günü bir okulun öğrencilerinde baş gösteren karın ağrısı, ishal ve ateş kısa sürede ilde hızla yayıldı. Bu şikâyetlerden hastanelere başvuranların sayısının 4 günde 3 bini fazlasıyla aştığı belirtildi.

Yaşanan olaylara ilişkin konuşmayan AKP’li Aksaray belediye başkanı Nevzat Palta ve tatilde olan Aksaray Valisi Sebati Buyuran yaşanan olaya ilişkin dün açıklama yapmak zorunda kaldı.

Tatildeydim ama
Tatilini yarıda kesip Aksaray’a gelen Vali Sebati Buyuran yapılan çalışmalara ilişkin, “rahatsızlığa neden olan gerekçeyi bulabilmiş değiliz arkadaşlarımız araştırıyor, şimdilik yapılacak bir şey yok” demekle yetinirken Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta salgının sebebinin grip olduğunu öne sürdü.

Huzurları bozulan vali ve belediye başkanın yaşanan olayı izlemekle yetinmeleri ve izleyip görelim şeklinde yaklaşmaları büyük tepki ile karşılandı. Öyle ki Aksaray Valisi Sebati Buyuran’ın yaptığı “Bu olayda vatandaşların kısa sürede ayakta tedavi ediliyor olması ve ağır vakaya rastlanmamasını teselli edici” cümlesi akıllara “ölümü gösterip sıtmaya razı mı ediliyoruz”u getiriyor.

Herkesin bir yorumu var
Diğer yandan her gelen yöneticinin durmaksızın bu salgına yeni bir teşhis koyması insanları daha da geriyor. Aksaray İl Sağlık Müdürü Akın Südemen yaptığı açıklamada salgınla ilgili, “Teşhisimiz gribal enfeksiyon. Buna ne neden oldu şimdi bilemiyoruz. Serum tedavisi ile hastalarımızı gönderiyoruz” dedi. Südemen’in yaptığı açıklama hastalar ve yakınları tarafından “Bizleri ciddiye almıyor önemsemiyorlar. Gribin ne olduğunu iyi biliyoruz. İsim koyamadıkları her şeye grip diyerek geçiştirmeye çalışıyorlar” şeklinde değerlendirildi.

yazici   mail