www.soL.org.tr
İrlanda halkı AB'ye felaket yaşatabilir
17 Mayıs 2008, Cumartesi

Yeni AB anayasasını halkoyuna sunacak tek ülke olan İrlanda'da referandum günü yaklaşırken AB'nin ve İrlanda hükümetinin gergin bekleyişi sürüyor. Referandumdan "hayır" oyu çıkmasının, bu güne kadarki anayasa girişimlerinde başarılı olamayan AB için felaket anlamına geleceği belirtiliyor.

resim

DIŞ HABERLER Alman düşünce kuruluşu Bertelsmann Derneği'nin yaptığı bir araştırma, İrlanda'da gelecek ay yapılacak Avrupa Birliği anlaşması referandumundan "hayır" oyu çıkmasının B planı yapmayan Avrupa Birliği (AB) için felaket olacağını ortaya koydu. Kuruluşun raporunda, AB'nin başarısız anayasa girişimlerinin ardından oluşturduğu ve yeni anayasa olarak görülen Lizbon Anlaşması'nın 12 Haziran'da İrlanda'da reddedilmesi halinde izlenecek yolların hiçbirinin AB'ye çözüm sunmadığı ifade edildi.

Anlaşmanın halkoyuna sunulacağı tek ülke olan İrlanda'nın 2002'de Nice Anlaşması'nı reddettiği hatırlatılan raporda, 2005'te AB Anayasası'nı reddeden Fransa ve Hollanda'da yeniden referanduma gidilmediği belirtilerek İrlanda'da da referandumun tekrarlanmasının olası olmadığı kaydedildi.

İrlandalılara hitap edebilmesi için anayasada ne gibi değişiklikler yapılabileceğinin bilinmemesi nedeniyle değişikliğe gidilmesinin de gerçekçi bir yol olmadığını belirten kuruluş, böyle bir yöntemin de tüm aday ülkelerin onayını gerektirdiğinin altını çizdi. Dublin'in bazı maddeleri referandum dışında bırakmasının diğer ülkelerde sürecin yeniden başlamasını önleyebileceği, ancak bu maddelerin de belirsiz olduğu vurgulandı.

Hükümet gergin
Referandum yaklaşırken İrlanda Başbakanı Brian Cowen, kendi partisinin üyelerini uyardı ve parti içinde AB anlaşmasını reddedecek kesimlere hoşgörü göstermeyeceğini kaydetti. "Bu anlaşmanın onaylanması sürecine kesinlikle bağlıyız. Bu düşünce ve felsefemizin temeli" diye konuşan Cowen, "partide vicdan sorunu olan biri varsa bunu parti bağlamı dışında düşünmelidir" diyerek parti içi muhalefeti partiden ihraç edebileceğini sinyalini de verdi.

Anlaşmanın reddedilme ihtimalini dillendiren az sayıdaki siyasetçiden biri olan Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, geçen hafta bu ihtimalin pek düşünülmediğini belirterek bunun Avrupa'da daha önce de yaşanan türden bir krize yol açacağını söyledi.

Referandum kampanyasının bu hafta başında resmen başlamasıyla İrlanda'da AB anayasası tartışmaları giderek ısınırken, anlaşmaya karşı olan Coir örgütü de, karşı kampanya başlattı. Ülkenin pek çok bölgesine "İnsanlar sisin özgürlüğünüz için öldü, bunu bir kenara atmayın" ve "Yeni AB sizi düşünmüyor, sizi duymuyor, sizin için konuşmuyor" yazılı afişler asan örgüt, İrlanda'nın egemenliğini ve halkın anayasal haklarını korumayı amaçladığını belirtiyor.

yazici   mail