www.soL.org.tr
'NATO Gürcistan'ı silahlandırıyor'
17 Mayıs 2008, Cumartesi

NATO'nun desteğini arkasında gören Gürcistan, Rusya ile gerginliği tırmandırmaktan çekinmiyor. Gürcistan'a silah yardımının yanı sıra NATO bünyesinde verilen eğitim desteğinde Türkiye öne çıkarken, Rusya Tiflis'i Çeçen teröristlere yardım etmekle de suçluyor.

resim

DIŞ HABERLER Rusya Savunma Bakanlığı, bazı NATO ülkelerinin Gürcistan'a karşılıksız silah yardımında bulunduğunu belirterek, Gürcü askerlerinin yine NATO üyesi ülkelerde eğitim aldığını bildirdi.

Savunma Bakanlığının internet sayfasında yer alan Gürcistan'a yapılan askeri yardımlarla ilgili detaylı raporda, NATO üyesi ülkelerin Gürcü askerlerini eğittiği belirtilerek, sadece ABD'de 8 binden fazla Gürcü askerinin eğitim aldığı kaydedildi. Raporda, 1998-2007 yılları arasında Türkiye'nin değişik askeri birliklerinde 780'den fazla Gürcü askerinin eğitim aldığı da belirtildi.

Raporda, 2006-2008 yılları arasında ABD'nin Gürcistan'a 30,6 milyon dolar askeri yardımda bulunduğu belirtilerek, Washington'un Tiflis'e NATO üyeliğine hazırlığını yapabilmesi için karşılıksız olarak 10 milyon dolar verdiği ifade edildi.

ABD'nin planlarında Gürcistan'a 15 adet S-70A tipi Black Hawk helikopterleri de verilmesinin bulunduğu vurgulanan raporda, bu ülkeye askeri yardım yapan ülkeler arasında, Bulgaristan, Hırvatistan, Litvanya, Letonya, Fransa, İsrail, Bosna-Hersek, Ukrayna, İngiltere, Estonya, Yunanistan ve Macaristan da sayıldı.

"Gürcistan Çeçen teröristlere yardım ediyor"
Rus iç istihbarat servisi FSB ise, Gürcistan'ı Çeçenistan'daki teröristlere yardım etmekle suçladı.

FSB'den adı açıklanmayan bir yetkili, Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, Gürcistan istihbaratı için çalışan bir Çeçen asıllının teröristlere para yardımında bulunduğunu söyledi. Yetkili, bu durumun da Gürcü özel güçlerinin "Kuzey Kafkasya'daki yıkıcı terörist faaliyetlere" katıldığını teyit ettiğini kaydetti.

Çeçen asıllı ajanın 1974 yılında Gürcistan'da doğan bir Rus vatandaşı olduğunu belirten yetkili, "Bu kişi özel olarak Gürcü özel birlikleriyle Rusya'daki yasa dışı silahlı gruplar arasında temasları organize ediyordu. Bu kişi aynı zamanda asilerin serbestçe ülkeye giriş çıkışları için de temasları yürütüyordu" dedi.

Gürcistan Hükümet Sözcülüğü'nden konuyla ilgili açıklamada ise iddiaların gerçekleri yansıtmadığı belirtilerek, "Bu Rus tarafının bir başka yalanı ve provokasyonu" denildi.

Gürcistan'dan WTO şantajı
Gürcistan'ın Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü (WTO) üyeliğini engellemeye devam edeceği bildirildi.

Rusya ile aralarındaki sorunlara çözüm için dün Moskova'da temaslarda bulunan Gürcistan'ın Yeniden Entegrasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Bakanı Timur Yakobaşvili, görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Yakobaşvili, Rusya'nın Gürcistan'ın ayrılıkçı Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetleriyle ilişkileri geliştirme kararını ima ederek, "Bu belge, Gürcistan'ın haklarının altını dinamitliyor. Ve yürürlükten kaldırılmadığı sürece, bu belge Rusya'nın WTO üyeliği önünde engel olmaya devam edecektir. Biliyorum bu çok sert bir açıklama, ancak bu da bir gerçek" dedi.

Gürcü tarafının bu konudaki düşüncesini değiştirmeyeceğini söyleyen Yakobaşvili, "Gürcistan'ın topraklarını ilhak etme girişimleri sürerken ve Gürcistan'a yönelik yaptırımlar devam ederken ticaret rejimleri konusunda konuşamayız" ifadelerini kullandı.

Gürcü yetkiliye saldırı
Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'daki sorunlu bölgede meydana gelen patlamada, Gürcistan Dışişleri Bakanlığına ait bir aracın zarar gördüğü ve bakanlığın özel güvenlik birimi çalışanı David Koranaşvili'nin yaralandığı bildirildi.

Güney Osetya'da görevli Rus barış güçlerinin komutan yardımcısı Vladimir İvanov yaptığı açıklamada, dün yerel saatle 07:05'te Eredvi köyünde yol kenarına bırakılan şüpheli bir pakete yerleştirilen patlayıcının infilak ettiğini ve içinde bulunduğu araç zarar gören Koronaşvili'nin de yaralandığını kaydetti.

Sorunlu bölgedeki Nikozi köyü arazisinde yerel saatle 15:00'te bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi.

Gürcistan Savunma Bakan Yardımcısı Batu Kutelya ise yaptığı açıklamada, bölgedeki patlamalardan ayrılıkçı rejim yönetimini sorumlu tuttu.

Kutelya, Güney Osetya'daki ayrılıkçıların "teröristlerin kullandığı yöntemleri denediğini" belirterek, bölgede meydana gelen patlamalarda "trotil" patlayıcısının kullanıldığını kaydetti.

yazici   mail