www.soL.org.tr
Chavez: Yoksulluğun çözümü sosyalizmde
17 Mayıs 2008, Cumartesi

Peru'daki Latin Amerika-AB zirvesine katılan Venezuela lideri Chavez, yoksullukla mücadelenin kapitalizmle değil, ancak sosyalizmle yürütülebileceğini söyledi.

resim

DIŞ HABERLER Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, beşinci Latin Amerika-Karayipler-Avrupa Birliği (ALC-AB) zirvesine katılmak üzere Peru'nun başkenti Lima'ya geçti. Havaalanında basına demeç veren Chavez, "Bizim yoksullukla mücadele formülümüz sosyalizmdir" dedi.

Kapitalizmin sefalet yaratan dev bir makine olduğunu ifade eden Chavez, kapitalizmde yoksullukla mücadelenin çok zor olduğunu belirtti. Gelir dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çeken Chavez, "Dünyada 100 aile, 2 milyar insanın gelirinden daha fazla para kazanıyor" şeklinde konuştu.

Yoksul ülkelere gıda ve ilaç yardımı için Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinin 1 milyar dolarlık bir fon oluşturması önerisinde bulunan Chavez, ülkesinin her yıl, fonun üçte birini aşan miktarda katkı sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.

Sosyalist devlet başkanı, yoksul ülkelere yardım için borçlarının silinmesini de kapsayan önerisini Peru'nun başkenti Lima'da dün başlayan zirvede Avrupa ve Latin Amerika liderlerine sunacağını söyledi.

Entegrasyonun itici gücü
Venezuela'nın, Latin Amerika'daki entegrasyon sürecinin motoru olduğunu hatırlatan Chavez, kıtada altı ülkenin katılımıyla oluşturulan Güney Bankası ile Telesur televizyon kanalı, Güney Petrol Boru Hattı, ve Güney Amerika Milletler Birliği (Unasur) gibi projeleri örnek gösterdi. Güney Amerika'daki ortak üniversite projesine ve Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'nın önerdiği Güney Amerika Savunma Konseyi fikrine atıfta bulunan Chavez, Venezuela'nın bu projelerde oynadığı kilit role dikkat çekti.

Kolombiya'ya sert tepki
Chavez, Peru ziyaretinden önce Ulusal Savunma Yüksek Araştırma Enstitüsü'nde (IADEN) bir konuşma yaptı. Kolombiya hükümetinin La Guajira'da askeri üs kurma planlarını eleştiren Chavez, Kolombiya'daki Alvaro Uribe hükümetinin Venezuela'ya bir ABD müdahalesi için davetiye çıkarttığını belirtti. Chavez hükümetini "yayılmacı" olarak nitelendiren Kolombiya Savunma Bakanı Juan Manuel Santos'u eleştirerek bakanı emperyalizmin kuklası olmakla suçladı.

yazici   mail