www.soL.org.tr
Dünyadan kısa kısa...
17 Mayıs 2008, Cumartesi

Belarus'tan ABD'ye yaptırım tepkisi
ABD'nin Belarus'a yeni yaptırımlara başlamasını tepkiyle karşılayan Minsk yönetimi, "iki ülke ilişkilerinin daha da bozulacağını, ABD'nin bu tutumunun sıradan Belarus vatandaşlarına zarar verdiğini" açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrey Popov bugün yaptığı yazılı açıklamada, "ABD'nin bu tür eylemlerle sıradan Belarus vatandaşlarını hedef aldığının artık şüphe götürmez olduğunu" belirtti. Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko'nun bu hafta içerisinde ABD'ye, "eşit koşullarda ve karşılıklı saygıya dayalı bir diyalog çağrısı yaptığını" anımsatan sözcü, "ancak gelişmeler hangi tarafın olumlu, hangi tarafın olumsuz yönde çaba gösterdiğini açıkça ortaya koyuyor" dedi. ABD Hazine Bakanlığı önceki gün, ülke yönetiminin insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek, Belarus'un devlet petrol rafineri şirketi Balneftekhim ile bağlantılı 3 Belarus firmasını daha ambargo listesine aldığını açıklamıştı.

Kaddafi: Avrupalılar göçmenleri öldürüyor
Libya lideri Muammer Kaddafi, Avrupa ülkelerini, Avrupa'ya ulaşmalarını engellemek için kasten teknelerini batırarak göçmenleri öldürmekle suçladı. Afrika işçi sendikaları liderleriyle dün başkent Trablus'ta bir araya gelen Kaddafi, "Trajedi ortada. Akdeniz'de Afrikalılara karşı savaş başlatıldı" dedi. Konuşmasında ülke ismi vermeyen Kaddafi, Avrupa'nın kendini korumaya çalıştığını, göçmenlerin Avrupa'ya ulaşmasını engellemek için her şeyi yaptığını belirtti. Kaddafi, "Tekneyi vuruyorlar, sonra da teknedeki herkesin öldüğünü açıklıyorlar. Bazen teknedekiler ölsün diye kurtarma bahanesiyle tekneyi batırıyorlar" diye konuştu.

Bulgaristan Irak'tan çekiliyor
Bulgaristan'ın Irak'taki askeri birliğini çekeceği açıklandı. Görevine yaklaşık iki hafta önce başlayan Savunma Bakanı Nikolay Tzonev, Bağdat'a yakın Eşref mülteci kampının güvenliğinden sorumlu Bulgar birliğinin artık görevini tamamladığını belirterek, şunları söyledi: "Gerek Eşref mülteci kampının dağıtılması, gerekse Irak'taki son gelişmeler göz önüne alınarak Bulgar askeri birliğinin en kısa sürede ülkeye geri getirilmesi kararına varılmıştır. Bulgar ordusu, parlamentonun kendisine verdiği görevi en iyi şekilde yerine getirmiştir." Tzonev, Bulgar askerlerinin çekilmesi konusunda kesin bir tarih vermek istemediğini de kaydederek, "Geri dönüş mümkün olan ek kısa süre içinde olacaktır. Ayrıca, güvenlik açısından kesin bir tarih vermemiz doğru olmaz" dedi.

yazici   mail