www.soL.org.tr
Sağlar'a küfür gibi yanıt
18 Mayıs 2008, Pazar

Başbakanlık ve Genelkurmay, Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe görüşmesi olarak bilinen görüşmede Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a şantaj yaptığını iddia eden Birgün gazetesi yazarı Fikri Sağlar'a ağır ithamlarla dolu yanıtlar verdiler.

resimHABER MERKEZİ Başbakanlık Basın Merkezi tarafından Birgün gazetesi yazarı Fikri Sağlar’ın iddialarına dün verilen yanıtta, ağır ithamlar yer aldı.

Aynı zamanda eski Kültür Bakanlarından olan Fikri Sağlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe görüşmelerine ilişkin olarak geçen Perşembe Birgün’deki köşe yazısında kimi iddialara yer vermiş; Sağlar’ın iddiaları dün Vatan gazetesinin manşeti olmuştu.

“Ahlaksızlık, yalan, iftira…”
Başbakanlık Basın Merkezi’nden dün yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bugünkü Vatan Gazetesi’nde, daha önce Birgün Gazetesi’nde yayınlanan Fikri Sağlar imzalı bir yazıya atfen, Sayın Başbakanımızın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile yaptığı bir görüşmenin içeriği hakkında hayasız bir yalan, alçakça bir iftira yer almıştır. (…)

Üçüncü kişilerin görüşmenin içeriği hakkında hiçbir şekilde bilgi sahibi olması mümkün değilken yapılan bu yayınlar bir ‘kara propaganda’ faaliyetinin ürünüdür. Hedefi ve maksadı, milletimizin ve devletimizin menfaatlerine hizmet etme şerefinden başka hiçbir hesabı olmayan Sayın Başbakanımız ile Sayın Genelkurmay Başkanımızı yıpratmak ve karalamaktır.

Daha önce çeşitli açıklamalarımızda da belirtildiği gibi akıl süzgecinden bile göçmeyecek böylesine hayasız yalanları önce yayınlayıp sonra yalanlama gelmezse doğru ilan etmek, basın meslek ilkeleri bakımından büyük bir ahlaksızlıktır.

Bu ‘kara propaganda’ ürünü iftirayı ortaya atan ve yayınlayanlardan hukuk zemininde hesap sorulacağından kamuoyumuz şüphe duymamalıdır.”

Genelkurmay yasal işlem başlatacak
Genelkurmay Başkanlığı tarafından yanıt olarak yapılan açıklamada ise, Fikri Sağlar tarafından ortaya atılan iddialar hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi. Genelkurmay, Başbakanlığın yaptığı ağır itham dolu açıklamayı onayladığını belirtirken, “ahlak dışı” ve “mesnetsiz” gibi ithamlarda bulunmaktan kaçınmadı. Genelkurmay’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bir gazetede Fikri Sağlar tarafından dile getirilen asılsız iddialara atfen, 17 Mayıs 2008 tarihli Vatan gazetesinin manşetinde ahlak dışı ve mesnetsiz bir haber yer almıştır.

Başbakanlık tarafından konuya ilişkin basın açıklaması yapıldığından, Genelkurmay Başkanlığınca ayrıca bir açıklamaya gerek duyulmamaktadır. Bununla birlikte, bu ahlak dışı saldırıyı yapanlar hakkında gerekli yasal girişimlerde bulunulması kaçınılmazdır.”

Fikri Sağlar ne iddia etti?
Kültür eski Bakanı ve Birgün gazetesi yazarı Fikri Sağlar, 15 Mayıs tarihinde Birgün’de “Erdoğan’ın kasasında Büyükanıt dosyası mı var?” başlıklı köşe yazısında, 5 Mayıs 2007 tarihinde Büyükanıt ve Erdoğan arasında gerçekleşen “Dolmabahçe buluşması” üzerine kimi iddialarda bulundu.

Sağlar, Dolmabahçe buluşmasında Erdoğan’ın Yaşar Büyükanıt’ın önüne, eşi Filiz Büyükanıt’ın harcamalarını içeren bir dosyayı koyduğunu iddia etti.

“Dosya içeriğinin son derece ürkütücü olduğunu” söyleyen Sağlar, bu şekilde hükümetin Büyükanıt’a “Sonun İlhami Erdil gibi olur” mesajı geçtiğini iddia etti.

Hatırlanacağı üzere eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhami Erdil, “görevi kötüye kullanarak haksız mal edinmek” suçlarından eşi ve kızıyla birlikte yargılanmış; suçlu bulunarak mahkum edilmişti.

Sağlar, aynı yazıda siyasette yeni oluşum arayışında olan Abdüllatif Şener’in 22 Temmuz seçimlerinde aday olmamasının arkasında da benzer bir olay yattığını öne sürdü.

Sağlar, “Abdüllatif Şener’in Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi askerlerle yaptığı görüşmenin ”tutanakları“ önüne konularak ” seçimlere girmesinin önlendiği“ni savundu.

yazici   mail