www.soL.org.tr
Türkiye, Irak denklemine dahil oluyor
18 Mayıs 2008, Pazar

Türkiye?nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik, Irak-Türkiye ilişkilerinin ?daha çok ziyaret ve gündemdeki meselelere ilişkin daha somut adımlarla? yürüyeceğini söyledi. Türkiye?nin, Irak?taki görünürlüğünü arttıracağını söyleyen Özçelik, ?istikrara en fazla katkıda bulunan komşu olacaklarını? da sözlerine ekledi.

resimHABER MERKEZİ Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik, geçen Salı başlayan Irak temaslarını tamamlamasının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye-Irak-ABD üçgeninde kurulan “stratejik diyalog”un “daha sıkı ziyaretler ve somut adımlarla ilerleyeceğini” söyledi. Özçelik’in Irak yerel seçimleri, askeri ve ekonomik işbirliğine yönelik yaptığı vurgular, Türkiye’nin işgal sonrası Irak’ta yaşanan çalkantılı sürece dahil olacağı yorumuna neden oldu.

Basra’ya başkonsolosluk
Irak’ta Salı günü başlayan temaslarını tamamlayan Özçelik, Iraklı yetkililerle, BM’nin özel temsilcisiyle, ABD ve İngiltere’nin Bağdat büyükelçileriyle görüşmelerde bulunduğunu açıkladı. Özçelik, Irak’ın iç durumunu, güvenlik konularını, terör örgütü PKK’yı, Türkiye ile Irak arasındaki ilişkileri ve Türkiye’nin Basra’da Başkonsolosluk açması konusunu görüştüğünü belirtti.

Başkonsolosluk açması yönünde atılan somut adımların atıldığını söyleyen Özçelik, “Basra Başkonsolosumuz benimle beraber Basra’ya geçerek, orada gerekli çalışmaları yürüttü. Artık bir yerleşkeye sahip olabilmemiz için adımlarımızı atmaya başladık. En kısa zamanda Basra’da Türk bayrağını dalgalandıracağız” dedi.

PKK’yi Zebari ve Salih’le görüştü
Özçelik, temasları çerçevesinde Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve Başbakan Yardımcısı Behram Salih’le görüştüğünü ve PKK terörü konusuyla ilgili Türkiye’nin görüşleri ve beklentilerini, olumlu gelişmeleri not ederek, tekrar kendilerine ilettiklerini söyledi.

Özçelik, Irak’taki görüşmelerinde iki ülke arasında kuruluş çalışmaları başlatılan Stratejik İşbirliği Komisyonu’ndaki ilerlemeleri de el aldıklarını kaydetti

“Yerel seçimler gündemimizde”
Özçelik, Irak’ta Ekim’de yapılması planlanan yerel seçimleri de gündemlerine aldıklarını ve bu başlıkta temasta bulunduklarını açıkladı. Özçelik, şöyle konuştu:

“Önümüzdeki dönemde seçim kanununun geçmesi söz konusu. Yerel seçimlerin Ekim ya da kasımda yapılacağı söyleniyor. Dolayısıyla seçimlerle ilgili gelişmeler bağlamında da BM’nin yapmakta olduğu çalışmaları BM’nin Irak Özel Temsilcisi ile iki kez ele alma imkanımız oldu.Yerel seçimler bağlamında Türkmen kardeşlerimizin bazı fikirleri var. Kendilerinin Kerkük vilayet meclisindeki çalışmalarla ilgili görüşleri var. Bütün bu konuları ayrıntılı olarak ele alma imkanımız oldu.”

Eğitim ve askeri işbirliği gündemde
“Türkiye-Irak gelişmeleri yoğunlaştıkça ve Irak’ın Türkiye’den beklentileri arttıkça Irak’taki meselelerin çok daha somut, eyleme dönük, daha sık ziyaretlerle takip edilmesi gerektiğini ifade eden Özçelik, Irak’ın Türkiye’den eğitim, diplomatların eğitimi ve askeri işbirliği alanlarında beklenti ve talepleri olduğunu kaydetti.

“Irak’ta istikrara katkı koyacağız”
Ekonomik işbirliğinde de yeni taleplerin olduğunu belirten Özçelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomik işbirliğinde yeni talepler var ve özellikle kendi şirketlerimizin de Irak'taki bu olumlu gelişme beklentisiyle burayla işbirliğini arttırma arzuları var. Bu arzuya tekabül eden diğer yabancı şirketlerin de Türk şirketleriyle birlikte Irak’a girme arzuları var. Bütün bu konular, artık Irak'ta meseleleri çok daha somut, daha eyleme dönük, sık ziyaretlerle takip etmemizi gerektiriyor. Dolayısıyla buraya daha sık gelip bütün yetkililerle yani Irak’ı temsil eden bütün gruplarla görüşmelere devam edeceğim. Kuzeyde de güneyde de her grupla görüşmeye devam edeceğiz. Öyle ümit ediyorum ki, bu çabalarımızla Türkiye, Irak’taki görünürlüğünü Iraklı kardeşlerimizin beklediği gibi arttıracak ve hakikaten istikrara en fazla katkıda bulunan komşu olarak da bu çabalarının etkisi önümüzdeki dönemde daha fazla olacak.”

yazici   mail