www.soL.org.tr
Direniş günlüğü
18 Mayıs 2008, Pazar

Irak Savunma Bakanlığı, Şubat ayında bir İngiliz uçağının hurdaya döndüğü patlamanın aslında direnişçiler tarafından düzenlendiğini itiraf etti.

resim

DIŞ HABERLER (Direniş Günlüğü, 16 Mayıs) Irak Savunma Bakanlığı'nın, İngiliz Hava Kuvvetleri'ne (RAF) ait 30 milyon dolar değerinde bir Hercules kargo uçağının direnişçiler tarafından piste yerleştirilen bombayla tahrip edildiğini örtbas ettiği ortaya çıktı. Şubat ayında 64 kişinin bulunduğu ve piste iniş sırasında patlayan uçağın "kazayla" hasar gördüğü açıklanmıştı.

Komutanlar, Misan vilayetinde meydana gelen olayın ardından, tamir edilemez duruma gelen uçağın imha edildiğini açıklamıştı. Olayla ilgili soruşturma raporunda ise uçağın, piste yerleştirilen beş adet bombanın patlaması sonucu zarar gördüğü ifade edildi. Raporda, uçağın patlama sırasında şarapnel parçalarıyla delindiği kaydedildi. Olayın ardından RAF yetkililerinin olayı örtbas etmedeki başarısından ötürü tebrik edildiği de ortaya çıktı.

El Anbar Felluce'deki Harit polis merkezi yakınlarındaki kontrol noktasına direnişçiler tarafından bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda yedi polis yaralandı. Ebu Garib bölgesinde ise direnişçiler bir mayın tarama aracına saldırı düzenledi. 1920 Devrimi Tugayları adlı direniş grubunun yaptığı 15 Mayıs tarihli açıklamada, saldırının kesin tarihi belirtilmedi.

Bağdat Bağdat'ın doğusundaki Şaab mahallesindeki ABD üssüne havan topuyla saldırı düzenlendi. Diğer yandan yine Bağdat'ın doğusundaki Nehdi bölgesinde bir otopark yakınlarında meydana gelen bombalı saldırıda bir kişi öldü, üç kişi yaralandı.

Zafaraniye mahallesindeki Hayal Azim Camisi yakınlarında kukla Irak ordusuna mensup asker devriyesine yönelik bombalı saldırıda iki asker yaralandı.

Bağdat'ın kuzeyindeki Atifiye mahallesinde Bağdat'taki İran büyükelçiliğinde çalışan diplomatlara yönelik silahlı saldırı meydana geldi. Şii Camisi yakınlarında park halindeki iki aracın üzerine açılan ateş sonucu araçlarda bulunan beş İranlı diplomat ile bir Iraklı şoför yaralandı. Ancak Irak hükümeti içinden adını vermek istemeyen bir yetkili, diplomatların kontrol noktasında Iraklı askerler tarafından yaralandığını açıkladı. Yetkili, kontrol noktasına ateş açılmasının ardından karşı ateş açan askerlerin, diplomatları yaraladığını kaydetti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Diyala Celavla kentindeki Asri mahallesinde meydana gelen bombalı saldırıda beş kişi yaralandı.

Nineva Musul'da Iraklı bir komutan, bir haftadır süren baskınlar sırasında, aralarında çocukların ve yaşlıların da bulunduğu 1.068 kişinin tutuklandığını açıkladı. Bölgede direnişçilere karşı olarak başlatılan operasyon kapsamında yapılan ev baskınları ve aramalarda "şüpheli" olarak tutuklananların büyük çoğunluğunun sivil olduğu, aralarında 15 yaşına bile gelmemiş çocukların bulunduğu bildirildi.

yazici   mail