www.soL.org.tr
Üniversitelerde saldırılar sürüyor
18 Mayıs 2008, Pazar

Üniversitelerde gerici ve faşist saldırılara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Ülkücü olduğu belirtilen gruplar, önceki gün Sakarya'da ve dün de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde ilerici öğrencilere demir sopalarla saldırdı.

resim

HABER MERKEZİ Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde ülkücü olduğu belirtilen 20 kişilik bir grup, solcu öğrencilere demir sopalarla saldırdı. Yaralanan 7 öğrenci Sivas Numune Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Saldırıyı gerçekleştiren öğrencilerden 13 kişinin gözaltına alındığı ve emniyetteki sorgularının ardından savcılığa sevk edileceği belirtildi.

Saldırıya şahit olan üniversite öğrencilerinden oluşan 75 kişilik bir grup faşist saldırı protesto etmek için yürüyüş yaptı. Afyon Sokak'taki Eğitim-Sen Sivas Şube binası önünde ellerinde çeşitli dövizlerle toplanan Sivas Demokrasi Platformu ve CÜ Devrimci-Demokrat öğrenciler kent meydanına kadar yürüdü. Saldırının zanlılarının cezalandırılmasını isteyen öğrencilerden biri bir basın açıklaması yaptı: "Cumhuriyet Üniversitesi Geleneksel Bahar Şenlikleri'nde devrimci-demokrat öğrencilerin açtığı masaları bir haftadır taciz eden odaklar, dün gece yüzlerini göstermiştir. Gece saat 23.00 sularında Şenyurt Sitesi önünde yaklaşık 20 kişilik faşist bir grup, demir sopalarla arkadaşlarımıza saldırmış ve 7 arkadaşımız yaralanmıştır" dedi. Açıklamanın ardından grup, sloganlar atarak Eğitim-Sen Sivas Şube binasına kadar yürüdü.

Olaylar öncesinde yapılan tacizler üniversitenin güvenlik birimlerine ve diğer yetkililere bildirildiği halde hiçbir güvenlik önleminin alınmaması güvenlik güçlerinin faşist öğrencilerle yine işbirliği halinde olduğunu gösterdi.

Sakarya'da 5 yaralı
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu'nda da önceki gün gerçekleşen saldırıda 5 öğrenci yaralandı, 19 kişi gözaltına alındı. SAÜ Esentepe Yerleşkesi'nde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda (BESYO) ülkücü olduğu belirtilen bir grubun kışkırttığı tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucunda olaya jandarma müdahale etti. Yaralı öğrenciler hastaneye götürülürken 19 kişi de gözaltına alındı.

yazici   mail