www.soL.org.tr
Cebeci'de özel güvenlik terörü
18 Mayıs 2008, Pazar

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu'nda özel güvenlik birimleri tarafından öğrencilere uygulanan şiddet önceki gün bir öğrencinin kafasına silah dayayıp tehdit etmeye kadar vardı. Giriş ve çıkışlarda öğrencileri darp etmekse özel güvenlikçilerin rutin uygulamasına dönüşüyor.

resim

HABER MERKEZİ Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu'nda Özel Güvenlik Birimleri (ÖGB) tarafından öğrencilere uygulanan saldırılarda silah da kullanılmaya başlandı. Sendika.org'un haberine göre geçen hafta iki öğrenciyi darp eden özel güvenlik, önceki gün bir öğrenciyi arabayla ezmeye çalıştı, ardından da başka bir öğrenciyi takip ederek kampus dışında başına silah dayayıp tehdit etti.

Bahar yarıyılının başlamasıyla birlikte "güvenlik" gerekçesiyle ÖGB'ler eliyle kampus girişinde uygulanan kimlik kontrolleriyle yetinmeyen üniversite yönetimi geçen ay okul girişlerine turnikeler yerleştirdi. Okul içerisinde öğrenciler tarafından gerçekleştirilen etkinlikleriyse sınırlamaya başladı. Okulda yaratılan bu sıkı "güvenlik ortamı" sonrasında müdahale alanları genişleyen özel güvenlik birimleri, okulda adeta terör estirmeye başladı. Geçen hafta kimlik kontrolü bahanesiyle öğrencileri önce sözle taciz eden daha sonra da iki öğrenciyi coplarla darp eden özel güvenlikçiler, önceki gün bu konuyla ilgili öğrencilerin eylemi öncesinde de terör estirdi. Bir özel güvenlikçi kullandığı araçla bir öğrencinin ayağının üstünden geçti. Önceki gün akşam saatlerindeyse Eğitim Bilimleri Fakültesi öğrencisi Zafer Algül bir özel güvenlikçi tarafından takip edilerek girdiği telefon bayisinde silahla tehdit edildi. Özel güvenlikçi Algül'ün başına silah dayayarak tehditler savurdu. Bayide bulunan müşteriler ve dükkan sahibi silahı görünce dükkandan dışarı çıktı. Silahlı saldırgan Algül'ü tartaklayarak dışarı çıkarken de caddede bulunan insanlara Algül'ü hedef göstererek bu "terörist" buna iyi bakın bu kişi "terörist" sözleri ile provokasyon yaratmaya çalıştı.

ÖGB'lerin son dönemdeki ‘icraatları'
Öğrenci Kolektifleri, son olarak Zafer Algül'ün başına gelenle birlikte Cebeci'de yaşanan özel güvenlik terörünü kamuoyuna açıklamak için Eğitim Sen 5 No'lu Şube'de basın toplantısı düzenledi. Birçok sendika ve siyasi partinin de destek verdiği basın açıklamasında Cebeci Kampusu'nda ÖGB'lerin son dönemdeki "icraatları" şöyle sıralandı:

"17 Mart 2008: Sabahtan akşam saatlerine kadar özel güvenlik görevlilerinin öğrencilere yönelik saldırıları durmak bilmeden devam etmiştir. Öğrenciler tarafından yapılmak istenen etkinlik engellenmeye çalışılmış, gün boyu kimlik sorma bahanesiyle birçok öğrenci darp edilmiş; fiziksel, sözlü tacize uğramış, tartaklanarak kıyafetleri yırtılmıştır.

31 Mart 2008: Siyasal Bilgiler Fakültesi kantininde etkinlik yapmak isteyen öğrencilere özel güvenlik görevlileri kantin içinde coplarla saldırmış, küfürler etmiş, birçok öğrenciyi yaralamış ve kamu malına zarar vermiştir.

10 Mayıs 2008: Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde bir gelenek olan inek bayramının gerçekleştiği saatlerde, kampus kapısından içeriye girmek isteyen bir öğrenci önce okuldaki özel güvenlikçi tarafından hakarete maruz kalmış. Daha sonra ise olay büyüyerek kameraların görmediği kör noktaya öğrenci zorla çekilerek okuldaki özel güvenlikçi tarafından dövülmüştür. Öğrencide olay sırasında ağır darp izleri oluşmuştur. Yediği coplardan kaynaklı vücudunun sırt, yüz vs. bölgelerinde yaralar, morluklar meydana gelmiştir. Bu durumdan haberdar olan SBF'deki öğretim üyeleri olayın meydana geldiği yere gittiklerinde özel güvenlik görevlileri takındıkları tutumu sürdürerek hakaretlerine devam etmişlerdir. Coplarla, ellerine geçirdikleri cam parçalarıyla saldırgan tutumlarını bir kat daha arttırarak orada bulunan diğer öğrencilere de pervasızca saldırmışlardır.

11 Mayıs 2008: Cebeci kampusunun yan girişinden okula girmek isteyen bir öğrenci yine özel güvenlik görevlilerinin saldırısına maruz kalmıştır. Bu olayda ise öğrenci küfürlere varan sözlü hakaretlere maruz kalırken, copla tehdit edilmiştir.

12 Mayıs 2008: Saat 15:00 sıralarında Cebeci kampusu yan girişinden okula girmek isteyen bir öğrenci okulun koruma ve özel güvenlik birimi (ÖGB) görevlilerinden Cengiz Çınar tarafından saldırıya uğramıştır. Kimlik göstermesine bile fırsat verilmeden kolundan tutulup yaka paça dışarıya atılmak istenmiştir. Bu olay sonucunda öğrencinin kolunda ve bileğinin çeşitli bölgelerinde morluklar ve darp izleri meydana gelmiştir. Bu durum ise adli tıp tarafından alınan raporda belgelenip Cengiz Çınar hakkında görevini kötüye kullanmaktan, darp etmekten ve şiddet uygulamaktan suç duyurusunda bulunulmuştur.

15 Mayıs 2008: Sabah saatlerinde Cebeci kampusu ana giriş kapısından okula girmek isteyen bir öğrenci kimlik göstermesini isteyen ÖGB görevlilerinden Cihan Kılıç adlı şahıs tarafından kimlik göstermesine bile fırsat verilmeden kampus giriş kapısındaki kameraların görmediği kör noktaya zorla götürülerek darp edilmiş, tehdit edilerek gömleği yırtılmıştır. Ancak olay esnasında görevlinin üzerinde yaka kartı olmadığı için kimliği tespit edilememiştir. Öğrenci saldıran bu kişinin kimliğini tespit etmek için ÖGB şefi Aslan Duran'ın odasına gitmiş fakat yine fiziksel şiddete maruz kalarak ve tehdit edilerek yaka paça dışarı atılmışlardır.

16 Mayıs 2008: Cuma günü sabah saatlerinde kampus girişinde duran bir öğrencinin ayağı üzerinden sivil giyimli özel güvenlik görevlisi, kullanmış olduğu 06 YSP 08 plakalı bir araçla geçmiştir. Daha sonra aracını park eden şahıs ana kapıdaki güvenlik kulübesine giderek kimliğini gizlemiştir. Kulübede bulunanlara başta ÖGB şefi Aslan Duran olmak üzere şahsın kimliği sorulmuş fakat bir cevap alınamadığını gibi kinayeli bir dille ‘bütün özel güvenliklerin hepsinin Aslan Duran' olduğu söylenilmiştir.

16 Mayıs akşam saat 17.00 sıralarında Öğrenci Kolektifleri üyesi Zafer Algül Cebeci Kampusu ana kapısından çıktıktan sonra sivil giyimli bir ÖGB görevlisi tarafından takip edilmiştir. Algül, okulun karşısındaki 125 nolu Türk Telekom bayisine girdikten sonra arkasından gelen ve Cebeci kampusunda görevli bir özel güvenlik elemanı olan yaklaşık 1.75 boylarında, yapılı ve esmer şahıs tarafından kafasına silah dayanarak ölümle tehdit edilmiştir. Şüpheli şahıs Algül'ü boğazından tutarak darp ettikten sonra olay yerinden hızla uzaklaşmıştır. Olay yerini terk ederken ‘bu adam terörist', ‘burada terörist var' gibi sözlerle provokasyon yaratmaya çalışmıştır."

yazici   mail