www.soL.org.tr
İki sabıkalı tersanede iki ölüm daha
18 Mayıs 2008, Pazar

Selah Tersanesi'deki büyük patlama sonucunda İzzet Gider hayatını kaybedeli henüz bir hafta geçmeden dün Deniz Kaşıkeman adlı işçi üzerine sac düşerek öldü. Bir başka sabıkalı tersane olan Desan Tersanesi'nde ise sadece birkaç ay önce, 17 Şubat'ta Mikail Kavak hayatını kaybetmişti. Desan dün de kaynak yapan Murat Çalışkan'a mezar oldu.

resim

soL Son 9 ayda tersanelerde ölen işçi sayısı, dün iki ayrı tersanede hayatını kaybeden iki işçi ile birlikte 24'e ulaştı. 1985 yılından bu yana kayıtlara geçen ölüm sayısı ise 95.

Komisyonlar gidiyor geliyor, sermayenin konuyla ilgili ilgisiz tüm temsilcileri hiç durmadan konuşuyor, dönüp dolaşıp büyük bir edepsizlikle faturayı işçilere çıkardıkları yetmiyormuş gibi ölümler aynı şekilde devam ediyor. Bir hafta önce büyük bir ihmalin sonucu yaşanan patlamada bir işçi hayatını kaybettiği, altısı da ciddi şekilde yaralandığı halde kapatılmayan, hiçbir yaptırım uygulanmayan, her şey normalmiş gibi çalışan Selah Tersanesi, hâlâ da çalışmaya devam ediyor. 2002 yılından bu yana her biri patronun benzer "ihmallerinin" sonucu gerçekleşen dört ölüme sahne olmamış gibi. Desan da aynı şekilde tam gaz çalışmaya devam ediyor.

Selah mezarlığı
Dün bir işçinin hayatını kaybettiği, patronunun Tuzla'daki ölümlere ilişkin eleştirilere cevaben "Hiçbir şey başarılarımıza gölge düşüremeyecektir" Selah Tersanesi ise 2002 yılından bu yana dört işçiye mezar oldu. Selah Tersanesi'nde, 26 yaşındaki Deniz Kaşıkeman, kaynak yaptığı sırada üzerine çelik profilin düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Kaşıkeman, daha geçen hafta iş arkadaşı Gider'in patlama sonucu hayatını kaybetmesine tanık olmuştu. Aynı tersanede, 2002 yılında Hüseyin Kalkavan ambardan düşerek, 2007 yılında Güney Akarsu da elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

Selah Tersanesi'nde 2000 yılında ise iridyum paniği yaşanmıştı. Gemi kaynaklarının kontrolü sırasında zırhından düşen "İridyum 192" adı verilen radyoaktif madde içeren çekirdeğe Küçükçekmece Nükleer Araştırma Merkezi ekipleri müdahale etmişti.

Desan mezarlığı
Tuzla tersanelerine incelemeye gelen yetkililerin pek sevdiği Desan Tersanesi ise Eylül'den bu yana üç işçiye mezar oldu. 2 Eylül'de Bekir Özmen, 17 Şubat'ta da Mikail Kavak hayatını kaybetmişti. Dün de Çalıştığı iskeleden geminin yapıldığı havuza düşen Murat Çalışkan hayatını kaybetti. 23:30 sularında meydana gelen olayda 31 yaşındaki Murat Çalışkan'ın kaynak yaptığı öğrenildi.

Ölüm yakıcı, rakamlar soğuk
Her ölümün ardından ölüm haberlerini veren çeşitli yayınlara düşen biraz daha kabarmış olan bilançoyu hatırlatmak oluyor. Ölümün yakıcılığını unutmadan soğuk rakamlar bir kez daha hatırlanırsa:

1985 yılından bu yana tutulan kayıtlara ölen 96 işçinin ismi düşüldü. 23 yıldır tutulan kayıtlarda en dikkat çeken ise işçilerin ölüm nedenleri. Kayıtlarda, işçilerin en çok patlama, elektirik çarpması ve yüksekten düşme sonucu hayatını kaybettiği görülüyor. 30 işçinin yüksekten düşerek, 29 işçinin patlama sonucu ve 16 işçinin de yine elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiği belirlendi.

Geriye kalan 20 kişinin ölüm nedenleri ise; yanma, vinçlerin arasına sıkışma, üzerlerine ağır blok düşmesi ya da ağır blokların arasında kalma sonucu ezilme.

95 işçinin arasında en küçük yaş 17; en büyük yaş ise 51. Genel olarak ölen işçilerin yaşlarının 17 ile 30 arasında değiştiği gözleniyor.
yazici   mail