www.soL.org.tr
Küba sağlıklı uzun ömrü taçlandırıyor
26 Mayıs 2008, Pazartesi

Sosyalist Küba'da insan ömrü her gün daha da uzuyor.

Havana, 26 Mayıs (Prensa Latina) Küba, sağlıklı bir uzun ömür için temel kuralların iyi bir sağlık ve beslenme, fiziksel aktivite, kültür, motivasyon ve çevre olduğunu kabul ediyor.

120-yaş kulübünün başkanı Profesör Eugenio Selman-Housein Abdo, Küba'nın tüm bu sayılan kuralları, ortalama insan ömrünün 77 yılın üzerine çıkmasını sağlayan sağlık hizmetleri yapısı sayesinde mümkün kıldığını belirtti.

4. Uluslararası Tatmin Edici Uzun Ömür Kongresi'nin kapanış oturumunda Selman-Housein 'Nasıl 120 yıl yaşanır' adlı kitabını tanıttı.

Toplamda 72 saat süren etkinlikte diğer konuların yanısıra aging (yaşlanma), engelliler, yaşam standartları, biyoteknoloji ve doğal hayat gibi konular tartışıldı.

Açılışta ise, Finlay Enstitüsü'nün başkanı Concepcion Campa, Küba'nın aşılama programı sayesinde 14 hastalığa karşı koruma sağlandığını ve çok miktarda hastalığın ise ortadan kaldırıldığını belirtti.

Küba; 40 yıl içinde aşılama kampanyaları sayesinde çocuk felci, sıtma, çiçek hastalığı, su çiçeği, yeni doğan tetanozu, difteri ve menenjiyoensefalitisin kökünü kazıdı.

Adada 9 farklı aşı geliştirilirken, Dünya Sağlık Örgütü, 21 ülkenin şimdiden kayıt olduğu ve 60 milyondan fazla dozu uyguladığı antimenenjit BC aşısını akredite etti.

Campa ayrıca ilk kez kimyasal sentez ile üretilen ve Haemophilus influenzae ile mücadelede kullanılacak aşıdan da söz etti.

yazici   mail