www.soL.org.tr
Bolton gitti
5 Aralık 2006, Salı
resimDIŞ HABERLER ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi John Bolton önümüzdeki günlerde görevini bırakacağını açıkladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Başkan George Bush'un bu istifayı istemeden de olsa kabul ettiği duyuruldu.

John Bolton'ın ataması, Senato'nun onay vermeyeceğinden korkulduğu için, Kongre'nin tatilde olduğu bir dönemde yapılmış, Başkan Bush bu nedenle eleştirilere hedef olmuştu.

Dün sabah yayınlanan açıklamasında Bush, “Bolton’a Senato’da hak ettiği onayı vermeyen bir avuç ABD senatörünü” suçladı. Bush, “hassas ve önemli bir zamanda taktiklerinin diplomatik çalışmalarımıza zarar vereceğini bile bile onaylanmasını engellemeyi seçtiler” dedi.

 

Demokratlar tarzını sevmiyordu

Kasım ayında yapılan seçimlerde Senato’da çoğunluğu Demokratlar’ın almasından sonra geçici süreyle atanan Bolton’un koltuğu sallantılı hale gelmişti. ABD’nin dış politika çizgisinde bazı değişiklikler yapılmasını isteyen Demokratlar Bolton’a sert eleştiriler yöneltmişlerdi. Özellikle politikalarını “çok taraflılık” kavramı üzerinden uygulamaya gayret eden Demokratlar, Bolton’un sergilediği uzlaşmaz tutumdan rahatsızlık duyuyorlardı.

 

Kasım ayındaki Kongre yenileme seçimlerinden sonra, Bolton'ın atamasını karara bağlayacak olan Dış İlişkiler Komitesi'nin başkanlığına getirileceğine kesin gözüyle bakılan Demokrat Senatör Joe Biden, Bolton'ın kendilerinden kesinlikle onay alamayacağının işaretlerini vermişti.

 

John Bolton, Kongre ara seçimlerinden sonra istifa eden eski savunma Bakanı Donald Rumsfeld'e yakın bir diplomat olarak biliniyordu.

 

John Bolton’un halefi olarak Dışişleri bakanlığı müsteşarı Nicholas Burns, Irak büyükelçisi Zalmay Halilzad ismi geçenler arasında.

yazici   mail