www.soL.org.tr
İngiltere nükleer kapasitesini gözden geçiriyor
5 Aralık 2006, Salı
resim

DIŞ HABERLER İngiltere Başbakanı Tony Blair, hükümet olarak nükleer silah politikalarını sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi.

 

Avam Kamarası’nda konuşan Blair, İngiltere'nin şu anda kullanmakta olduğu Vanguard tipi denizaltıların yerine yenilerini inşa edeceğini, fakat nükleer başlıklı füze taşıyan denizaltılarının sayısını dörtten üçe indirmeyi umduğunu açıkladı.

 

Blair İngiltere'nin stratejik nükleer savaş başlıklarının sayısını yüzde 20 azaltmayı planladığını, böylece Trident füzelerinin sayısının 200'den 160'a ineceğini de söyledi.

 

İngiltere başbakanı, ömrünü bu yüzyılın ortalarında tamamlayacak olan Trident D5 tipi nükleer füzelerin yenilenmesi için ABD ile ortaklaşa çalışılacağını da kaydetti.

 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin nükleer savaş başlıklarına sahip olduğunu, İran’ın da sahip olmaya çalıştığını iddia eden Blair, gelecekte de ortaya “haydut devletler” çıkabileceğini öne sürdü. Blair, İngiltere’ye dönük nükleer tehditlere ilişkin, “Düşük bir olasılık ama kimse imkansız olduğunu söyleyemez” dedi.

 

Muhalefet de onaylıyor

Savunma Bakanı Des Browne’un yerine açıklamayı Blair’in yapmasının konunun önemini ortaya koyduğu belirtiliyor.

 

İşçi Partisi içinde bir grup milletvekili nükleer silahların yeni tehditler karşısında anlamlı olmadığını düşünüyor ve planlara karşı çıkıyor. Şu ana kadar 53 İşçi Partisi milletvekilinin Trident füzelerinin tamamen imha edilmesi için imza topladığı bildiliyor. Bununla birlikte muhalefetin de desteğini alan tasarının kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

Parlamentodaki üçüncü parti konumundaki Liberal Demokratların lideri Sir Menzies Campbell da İngiltere'nin nükleer başlıklı füzelerinden tamamen vazgeçmemesi gerektiğini ama bunların sayısını yarıya, yani 100'e düşürmek suretiyle uluslararası düzeyde bir nükleer silahsızlanmanın yolunu açabileceğini söylüyor.

Buna karşılık ana muhalefet Muhafazakarlar ise, içinde bulunulan koşullarda İngiltere'nin nükleer silahlarından vazgeçmesinin “çılgınlık” olacağını savunuyorlar.

yazici   mail