www.soL.org.tr
Venezuela halkı: Vamos más adelante*
5 Aralık 2006, Salı

Chavez'in ezici bir farkla başkanlık seçimini kazanması Venezuela'da halkın devrimin ilerlemesine onay verdiğini gösterdi, Tüm dünyanın gözü "sosyalist devrimi" oylayan bu ülkeye çevrilirken arka arkaya dayanışma mesajları yayınlanıyor.

resim

*Daha ileri gidiyoruz

HABER MERKEZİ Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in sosyalist devrimin oylanacağını belirttiği seçimlerde, Venezuela halkı devrime mutlak desteğini sundu. Chavez, seçim sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı açıklamada reformları derinleştireceklerini ifade ederken sosyalist dönüşümler konusunda daha da hızlanacaklarını söyledi.

Ulusal Seçim Kurulu yaptığı açıklamada, Hugo Chavez’in ülkenin tüm eyaletlerinde seçimi kazandığını ve ülke çapında yüzde 61,32 düzeyinde oy oranına ulaştığını bildirdi. Chavez’in rakibi Zulia Eyaleti Valisi Manuel Rosales’in oyları ise yüzde 38,12’de kaldı.

Seçimlere katılımın yüksek olması ise dikkat çekti. Venezuela Meclis Başkanı Cilia Flores Pazar günkü başkanlık seçimlerine kitlesel katılım gerçekleştiğini, halkın seçimlere katılmaması sorununun aşıldığını kaydetti.

Chavez ezdi geçti
Hugo Chavez seçimde 6 milyon seçmenin oyunu alırken, rakibi Manuel Rosales’e 2 milyon oyun üzerinde bir fark attı. Tüm diğer muhalefet adaylarının 9 Ağustos’ta başkanlık yarışından çekilmesinin ardından Chavez’in karşısına tek rakip olarak çıkan Rosales’e ABD’nin başını çektiği uluslararası desteğe karşın, Rosales 23 puan geride kaldı.

Yenilgiye uğrayan muhalefet lideri Rosales, Pazar gecesi yaptığı açıklamada hükümetin mekanizmalarına karşı mücadele etmenin zor olduğunu ve oy farkının aslında resmi sonuçlardan daha az olduğunu söyledi. Muhalefet sözcüsü Antonio Marquez ise hükümetin seçim öncesinde çeşitli kesimler üzerinde baskı kurduğu iddialarını yineledi.

Diğer yandan, Chavez aralarında Rosales’in petrol zengini ve sağ kesimin güçlü olduğu Zulia eyaleti de olmak üzere ülkenin tüm eyaletlerinde daha fazla oy aldı. Zulia eyaletinde Chavez oyların yüzde 51’ini alarak, Rosales’i evinde de mağlup etti.

Dayanışma ve kutlama mesajları yağıyor
Venezuela’da Hugo Chavez’in yeniden devlet başkanı seçilmesi üzerine İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad bir kutlama mesajı yayınladı. Ahmedinecad, seçim sonuçlarının Venezuela halkının bilinçli kararlılığının ve adalet arayışının en büyük kanıtı olduğunu belirtti.

Mesajında, “Zaferiniz sömürgeci ve hegemonik güçlere, özgürlük arayanlar ile sömürgecilik karşıtlarının çiçeğinin adalet rüzgarıyla açtığını göstermiştir” diyen İran Cumhurbaşkanı, seçim sonuçlarının iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin ve işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunacağını ifade etti. Diğer yandan İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni de yaptığı açıklamada, Venezuela seçimlerinin Latin Amerika’daki halkların bağımsızlığa tutkularını, ABD’ye duydukları nefreti ortaya koyduğunu söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Chavez’e yürekten duygularını ve iyi dileklerini gönderdiği mesajında dostu Chavez liderliğinde Venezuela halkının refahını daha da artıracağına inandığını belirtti.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales de, seçimlerle ilgili Chavez’in ve demokrasinin zaferini kutladığını vurgulayan bir açıklama yayınladı. Brezilya ve Arjantin devlet başkanları da yayınladıkları mesajlarla Chavez’i kutladılar.

ABD temkinli
ABD yönetimi de Chavez’in parlak ve meşru zaferinin ardından yapılan açıklamalarda yeni devlet başkanını kutlamazken Venezuela ile daha fazla işbirliği yapma niyetlerini açıklamak durumunda kaldı. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Eric Watnik, Venezuela hükümetiyle karşılıklı çıkarlar temelinde birlikte çalışmayı umduklarını ifade etti. Watnik Chavez’in zaferine dair her hangi açıklamada bulunmazken Chavez’in rakibi Manuel Rosales’in seçim kampanyasını övmeyi ihmal etmedi. Seçimdeki olası usulsüzlüklerin de araştırılacağını belirten sözcü, uluslararası gözlemcilerin konuyla ilgili raporlarını beklediklerini vurguladı.

Ulusal İstihbarat Başkanlığı görevinde bulunan John Negroponte, geçtiğimiz Cuma günü Harvard’da, ABD’nin Chavez ile ilgili endişelerini anlatan bir konuşma yapmıştı. Negroponte, Chavez yönetimini uyuşturucu ticaretine müsamahalı davranmakla eleştirirken Venezuela’nın İran, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Suriye ve Belarus’tan oluşan ABD karşıtı koalisyonla yakın ilişkiler geliştirdiğine işaret etmişti.

Fotoröportaj: Gülay Berk'in fotoğrafları, Aydın Kutlu Alp'in yazıları ile Venezuela

yazici   mail