www.soL.org.tr
Chavez: “Daha yeni başlıyoruz”
5 Aralık 2006, Salı
resim

DIŞ HABERLER Venezuela’da seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yüz binlerce Chavez taraftarı sokaklara dökülerek zaferi kutladı. Pazar gecesi Başkanlık Sarayı’nın önünde toplanan Venezuelalılara hitaben konuşan Hugo Chavez ile birlikte hep bir ağızdan “Yaşasın sosyalist devrim” şeklinde slogan atıldı.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez yaptığı konuşmada, seçim sonuçlarının ülke tarihinde eşi olmayan bir zafer olduğunu vurguladı. Chavez, 8 yıl önce 800 bin oy farkla kazandıklarını, bugün ise farkın yaklaşık 3 milyon oya çıktığını söyledi. 1998 yılında yüzde 55 olan oy oranlarını sonraki her seçimde artırdıklarını ve nihayetinde yüzde 60’ın üzerine çıktıklarını belirtti.

Chavez, sosyalist dönüşümleri derinleştirmek adına oy istemişti
Chavez, seçim çalışmalarının son döneminde kampanyasını Venezuela’da dönüşümlerin derinleştirilmesi ve sosyalizme geçişi gerçekleştirebilmek için destek almak üzerine kurmuştu. Pazar günü yaptığı konuşmada Chavez, bu nedenle aldıkları yüzde 60’lık oy oranının çok değerli olduğunu ifade etti. Venezuela lideri, muhalif grupların seçimlerde kazanmaktan çok, dönüşümler için halktan gelecek bu desteği düşürmek ve devrimci dönüşümleri yavaşlatmak için çalıştıklarını da vurguladı.

Chavez’in konuşmasındaki bir diğer vurgu ise yeni dönemde halktan alınan bu destekle devrimci dönüşümlerin yalnızca daha ileri götürülmeyeceği, aynı zamanda yoğunlaştırılacağı idi. Chavez, “3 Aralık bir varış noktası değil bir kalkış noktasıdır. Bugün yeni bir dönem başlıyor, bu yeni dönemin ana fikrini sosyalist devrimin derinleştirilmesi ve genişletilmesi olarak özetleyebiliriz. Halkın yüzde 60’ın üzerine çıkan oyları Chavez’e değil Venezuela Sosyalizmine verilmiştir,” diyerek seçim sonrasında sosyalizm için kararlı adımlarla yürüneceğini belirtmiş oldu.

Seçimden gelen güç sosyalist dönüşümler için kullanılacak
Chavez konuşmasında, seçim sonuçlarından aldığı gücü Venezuela’nın sosyalist devrimine yoğunlaştıracağını ve bu dönüşümün toprakların kamulaştırılması, yabancı petrol şirketlerinden daha yüksek vergiler toplanması ve petrolde özel sektör projelerinin devlet kontrolüne alınmasını da içereceğini belirtti. Chavez, yeni dönemde bürokratik karşı devrim ile yolsuzluklar ve çürümeye karşı mücadele edeceklerini de ifade etti.

Chavez, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, üretken emeğin ve yaşam kalitesinin artırılması, şiddete karşı mücadele, konut ve barınma sorununun çözülmesi ve herkese parasız, kaliteli eğitim verilmesinin daha önceki dönemlerde olduğu gibi yeni dönemde de politika öncelikleri arasında yer alacağını söyledi.

“Venezuela sömürge olmayacak”
Konuşmada Venezuela liderinin vurguladığı bir diğer nokta ise Venezuela’nın bağımsızlığı ve ülkelerinin ülkeler arası dayanışmaya verdiği önem oldu. Chavez, Venezuela’nın hiçbir zaman sömürge olmayacağını ve dünyanın tüm coğrafyalarındaki halkları selamladıklarını söyledi. Bugün tüm halkların dayanışma içerisinde olmaya ihtiyacı bulunduğunu belirtti. Chavez yeni bir dünyanın mümkün olduğunu gösterdiklerini ve Venezuela’da bu dünyayı inşa etmeye başladıklarını sözlerine ekledi.

Chavez ayrıca, “Seçim zaferini Küba halkı ile dost ve yoldaş Fidel Castro’ya adıyoruz. Bizim yüce amacımızı destekleyen Fidel’i ve Küba’daki kardeşlerimizi kucaklıyoruz" diyerek Küba’ya da mesaj gönderdi.


yazici   mail