www.soL.org.tr
NATO’ya Afganistan’da AB desteği
5 Aralık 2006, Salı
resim

DIŞ HABERLER NATO ve Avrupa Birliği tarafından yapılan ortak açıklamada, AB’nin bundan sonra Afganistan’da NATO’ya daha fazla ve daha yakın destek sunacağı belirtildi. Dün Brüksel’de gerçekleşen, NATO’nun en üst düzey karar organı Kuzey Atlantik Konseyi ile AB Siyasi ve Güvenlik Komitesi ortak toplantısı ardından bir basın açıklaması düzenlendi. NATO adına genel sekreter Jaap de Hoop Scheffer, AB adına ise Ortak Dış Politika ve Savunma Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana’nın katıldığı basın toplantısında, AB’nin artık Afganistan konusunda somut adım atmaya başlayacağı bildirildi.

Geçtiğimiz hafta Riga’de gerçekleşen NATO zirvesinin sonuçlarının değerlendirildiği toplantının ardından konuşan Scheffer, Afganistan için bir uluslararası temas grubu kurma süreci başlattıklarını belirtirken, bu konuda AB’den de katkı alınacağını söyledi. Solana ise, bu konuda NATO’ya tam destek verdiklerini ve tartışmaya devam edeceklerini ifade etti. Söz konusu temas grubunda, NATO, AB ve BM temsilcilerinin yer alması bekleniyor.

Toplantıda, NATO’ya Afganistan’da destek olmak için AB’nin bu ülkedeki işbirlikçi yerel polise ve adli sisteme eğitim verme ve kaynak aktarması olasılığının gündeme geldiği belirtildi. Scheffer, AB ve NATO’nun mümkün olduğu kadar çok işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

yazici   mail