www.soL.org.tr
El Hakim, Bush ile görüştü
5 Aralık 2006, Salı

Bush-El Hakim buluşmasında ulusal birlik vurgusu ve Sadr karşıtlığı da önemli bir yer aldı. El Hakim‘in ABD‘nin yeni stratejesinde ağırlıklı rol alması öngörülüyor.

resimDIŞ HABERLER Irak’taki karmaşayı uluslararası bir konferansta tartışmayı reddeden Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Partisi (IİDYKP) Başkanı Abdülaziz El Hakim, dün Beyaz Saray’da George Bush ile görüştü. Bush-El Hakim görüşmesi, Mukteda El Sadr muhalefetine karşı Maliki hükümetine destek olarak yorumlanıyor.

Dün sabah saatlerinde Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşmede El Hakim, “Bağdat’taki merkezi hükümet içerisinde dolaşan, Irak’ın sorunlarına sunulan bölgesel ya da uluslararası çözüm önerilerine şiddetle karşı çıktığını” belirtti. Çözümün Irak’ın kendi içinde olduğunu belirten El Hakim, “Irak, kendi sorunlarını çözebilecek düzeyde olmalıdır” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda IİDYKP'nin silahlı gücü Bedir Tugayları'nın da başında bulunan El Hakim, geçtiğimiz haftalarda BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın "Irak’taki iç savaş ve güvenlik sorununa çözüm" için uluslararası bir konferans düzenleme teklifini sert bir dille eleştirmişti. Direnişe karşı birçok kontrgerilla faaliyetinin altında imzası bulunan El Hakim'in, Sadr öncülüğünde yükselen ABD karşıtı Şii tepkisine karşı ABD tarafından öne çıkarılmaya çalışıldığı görülüyor.

Görüşme haberini veren ABD menşeli uluslararası basın ajanslarının, El Hakim hakkında "Sadr karşıtı" nitelemesini kullanmaları dikkat çekti.

“Ulusal birlik" vurgusu
Toplantının ardından konuşan Bush ise, El Hakim’in Maliki hükümetine verdiği desteği takdir ettiklerini belirterek, “ABD, Başbakan Nuri El Maliki’nin ülkenin bütünlüğü sağlama konusundaki çabalarını ve El Hakim’in buna katkısını her zaman desteklemektedir” şeklinde konuştu.

Bush ayrıca, “Iraklılar direnişçilere ve katillere karşı güvenlik istiyorlar. Irak’ın seçilmiş hükümetine, güvenliği sağlama konusunda daha çok yetki verme ihtiyacı hakkında görüştük” dedi. Konuşmasında, Irak’taki hükümetin "azmini" öven Bush, “Irak halkının cesareti ile gurur duyuyoruz. Ancak Irak’taki durumun gelişme hızından çok hoşnut değiliz. Bu nedenle Irak’taki egemen devlet ile işbirliği kurmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Direnişe karşı işbirliği
El Hakim ve Nuri El Maliki’yi "demokrasi karşıtı direnişçilere" karşı verdikleri mücadelede desteklediğini belirten Bush, “seçilmiş siyasi liderler ve halk liderlerinin Irak’ı birleştirmek için hedefi, ülkedeki genç demokrasinin gelişmesini engellemeye çalışan direnişçilere karşı savaşmak olmalıdır” dedi.

Geçtiğimiz hafta bölgeye ziyareti eden ve Maliki ile görüşen Bush, ABD askerlerinin "işinin henüz bitmediğini" belirterek son dönemde yoğunlaşan asker çekme tartışmalarına son vermişti. George Bush’un, Maliki hükümetinin ana destekçilerinden biri olan El Hakim ile görüşmesi, ABD’nin Maliki hükümeti içinde Şii lider Mukteda El Sadr muhalefetine karşı bir siyasi güç yaratma hedefi olarak yorumlanıyor.

El Hakim’in Washington ziyareti ise, işbirlikçi hükümetin önümüzdeki dönem ABD yanlısı politikalarını “güvenlik sorunu ile ortak mücadele” adı altında izleyeceği yorumunu doğruluyor. ABD’nin ise, Irak güvenlik güçlerine bir an önce yetki devretme çabası, işgal güçlerinin direniş güçleri karşısında giderek sıkıştığını gösteriyor.

yazici   mail