www.soL.org.tr
Direniş cephesinden haberler
5 Aralık 2006, Salı
resim

soL İşgalcilerin Irak halkını yıldırmak için gerçekleştirdikleri barbarlıklara bir yenisi daha eklendi. Felluce kentindeki Kızılay binasını yakan işgalciler, şehrin bütün ilaç stoğunu ve çok sayıda tıbbi cihazı yok ettiler. Buna karşın direnişin eylemleri sürüyor. Günün öne çıkan olayları şöyle:

Aneh: Şehrin girişinin yakınlarında bulunan bir benzin istasyonundaki kontrol noktasında nöbet tutmakta olan bir ABD askeri direniş güçlerine mensup bir keskin nişancının hedefi oldu. Başından vurulan asker olay yerinde ölürken, kontrol noktası kaldırılarak yolun daha korunaklı bir bölgesine taşındı.

Felluce: Şehrin El Askari bölgesinde bulunan Kızılay binası, direniş güçlerine tedavi ve ilaç sağlıyor gerekçesiyle ABD askerleri tarafından yakıldı. Binayı boşaltan işgalciler binanın içine yangın bombaları döşediler ve bu bombaları patlattılar. Kızılay'ın aynı zamanda sıhhiye deposu olarak kullandığı ve bütün şehrin ilaç dağıtımının yapıldığı binadaki yangının söndürülmesi işgal askerleri tarafından engellendi. Olayda 250 bin dolar değerinde ilaç ve tıbbi cihazı kül oldu.

Bağdat: Şehrin kuzeyindeki Taci banliyölerinde bulunan işbirlikçi polis karakoluna direnişçiler tarafından havan saldırısı düzenlendi. Görgü tanıklarının aktardığı bilgilere göre art arda beş adet 82 milimetrelik havan mermisinin isabet ettiği binada geniş çaplı hasar meydana geldi. Ölü ve yaralı sayısı hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte olayın ardından hasar gören karakol binasından ambulans ile bazı kişilerin tahliye edildiği görüldü.

Ayrıca aynı saatlerde yine Taci banliyölerinde bir yan yola yerleştirilen bir bomba, yakınından ABD ordusuna ait bir devriye geçtiği sırada patladı. Patlamada Hummer tipi bir cip parçalanırken içinde bulunan ABD askerleri öldü. ABD güçleri olayın ardından bölgeyi kordon altına aldılar ve civardaki evlerde aramalar yaptılar.

Düluiye: Şehrin Cabbur mahallesinde direnişçiler ile işbirlikçi polisler tarafından destek verilen işgal güçleri arasında çatışma çıktı. ABD ordusunun bölgeye aralarında mayın temizleyicilerin de bulunduğu yirmiden fazla araç sevk ettiği ve saldırı helikopterleri ile havadan destek verdiği belirtildi. Çatışmanın civar evlerin bahçelerine ve şehri kısmen çevreleyen koruluğa yayıldığı bildirildi, ancak ölü ve yaralı sayısı hakkında bir haber geçilmedi.

Balad: İşbirlikçi Irak ordusuna ait bir devriye birliğine direnişçiler tarafından düzenlenen saldırıda altı işbirlikçi asker öldürüldü ve biri yaralandı. Askerlerin, muhtemelen kontrgerilla faaliyeti yürütmek için sivil giyimli oldukları ve sivil bir araç kullandıkları belirtildi. Olaydan sonra direnişçiler kayıplara karışırken, yaralanan işbirlikçi Balad Umumi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

yazici   mail