www.soL.org.tr
“Deniz Şövalyesi” düşürüldü
5 Aralık 2006, Salı
resim

DIŞ HABERLER Dün, Bağdat’ın batısındaki Anbar bölgesinde ABD ordusuna ait "Deniz Şövalyesi" adlı 16 mürettebatlı helikopter, direnişçiler tarafından düşürüldü. Bağdat’ın direnişin yoğun olan bölgesi Anbar yakınlarında, dün öğle saatlerinde vurulan helikopterin, Kadisiye Gölü kıyısına zorunlu iniş yapmasının ardından, bir ABD askerinin öldürüldüğü, bir tanesinin de henüz bulunamadığı bildirildi.

ABD ordusu, yaptığı resmi açıklamada helikopterin düşürülmesi ile ilgili ayrıntılı bilgi vermezken, “olayın bir düşman saldırısı sonucu gerçekleşmediği ve incelemelerinin devam ettiğini” belirtmekle yetindi. Açıklamada, pilotların bütün uçuş boyunca kontrole sahip olduğu söyleniyor; ancak uçakta bulunan 16 ABD askerinden sadece 12’sinin hayatta kalması, uçağın karadan açılan silahlı saldırı sonucu düşürüldüğü görüşünü doğruluyor.

Direnişin güçlü olduğu Anbar’da geçen hafta da, ABD güçlerine ait bir F-16 direnişçiler tarafından düşürülmüştü. Deniz Şövalyesi’nin düşürülmesi ile birlikte iki hafta içinde Irak’ta düşürülen ABD uçağı sayısı ikiye yükseldi. Bu durum, direnişin askeri olarak ilerlediği noktanın kanıtı olarak görülüyor.

Direniş helikopterleri seviyor
Bağdat’ın batısında bulunan ve Sünni Arap dürenişçilerin yoğun olarak bulunduğu Anbar bölgesinde, daha önce de pek çok kez ABD helikopteri düşürülmüştü.

İlk olarak 2005 yılında, Ürdün sınırında bir ABD helikopteri direnişçiler tarafından düşürülmüş ve 30 ABD askeri öldürülmüştü. 2006 yılının başında Musul’da da iki tane ABD helikopteri havada olduğu sırada düşürülmüştü. Nisan ve Mayıs aylarında, Bağdat’ın güneyindeki Yusufiye şehrinde de, iki ABD helikopterine karadan ateş açılmış ve düşürülmüştü.

yazici   mail