www.soL.org.tr
Almanya, Suriye’nin müdahalesinden yana!
5 Aralık 2006, Salı

Lübnan’daki direniş cephesine gönderdiği destek mesajları nedeniyle “içişlerine müdahale” ile suçlanan Suriye’ye, Almanya’dan çağrı geldi: Nüfuzunu ABD ve İsrail için kullan!

resimDIŞ HABERLER Ortadoğu ziyaretini sürdüren Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Suriye’ye Lübnan ve Filistin’deki siyasi etkisini ABD-İsrail lehine kullanma çağrısında bulundu. Steinmeier’in bu çağrı ile Avrupa’nın Suriye’ye bölgeden elini çekme baskıları arasındaki çelişki dikkati çekti.

Alman bakan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptığı görüşmede, “Suriye’yi, Lübnan’daki istikrarsızlığı doğrudan ya da dolaylı olarak önlemek için tüm gücünü kullanmaya çağırıyorum” dedi. Bölgenin zor bir süreçten geçtiğine işaret eden Steinmeier, Suriye’nin Ortadoğu’da önemli bir güç olduğunu ve “barış sürecinde” yapıcı rol oynayabileceğini belirtti.

Özellikle Hizbullah’ın da içinde yer aldığı direniş cephesi ile Suriye arasındaki sıcak ilişkileri hatırlatan Steinmeier, Esad’ın “Lübnan’daki gerilimi çözmek için Hizbullah üzerindeki etkisini kullanmasını” istedi.

Esad: “ABD önce savaşın hesabını versin”
Esad, Almanya’nın ABD ve İsrail adına Suriye’ye yaptığı çağrıya sert bir yanıt verdi. Güncel gerilimlerin suçlusunun ABD ve İsrail olduğuna dikkati çeken Esad, bu iki ülkenin her tüm barış ihtimalinden çok uzak olduğunu belirtti.

Esad, Almanya’nın aracılık çabasına, “İnsanlar diyor ki, barış ve istikrar için, askeri ve diplomatik gücü nedeniyle ABD’ye ihtiyacınız var. Ancak ABD önce bu savaşın hesabını vermelidir. Bu, barış isteğine sahip olmadığını gösterir” diyerek yanıt verdi.

Bilindiği gibi Almanya son dönemde Ortadoğu’da tıkanan emperyalist politikalara, “diplomatik gücünü” kullanarak önderlik etme çabasında. Ancak ABD’ye bir işbirliği mesajı da taşıyan bu adımlara şimdilik Ortadoğu’nun “başağrısı” ülkelerinden olumlu bir yanıt gelmedi.

yazici   mail