www.soL.org.tr
Kolombiya’nın sol partisi
5 Aralık 2006, Salı
resimPRENSA LATINA Kolombiya’da Alternatif Demokratik Kutup Partisi, Pazar günü 2010 genel seçimlerini kazanacaklarını ilan etti. Gelecek yıl gerçekleşecek olan belediye ve bakanlık seçimlerine bölgesel liderliklerle hazırlanmaya başlayan parti, 2010 seçimlerinde iktidara geleceklerini ilan etti.

Kolombiya’nın sol partisi, ülke çapında 4 bin delegenin katılımıyla Bogota’da üç günlük bir kongre düzenledi ve bir Siyasi Deklarasyon metni yayınladı. Metinde PDA’nın iktidara gelerek halkçı hamleler yapacağı ve Kolombiya’yı dönüştüreceği vurgulandı. PDA, “İlkelerimiz doğrultusunda, yozlaşmaya, uyuşturucu ticaretina, hükümette görev verme vaadiyle sağlanan oylara ve tabii ki neoliberalizme karşıyız,” ifadesini kullandı.

ABD ile serbest ticaret anlaşmasına da değinen parti yetkilileri, ABD’yle yapılan her türlü anlaşmanın ulusal üretim sistemine zarar verdiğini ve yoksulluk, işsizlik gibi sorunları daha da derinleştirdiğine dikkat çekerek, iktidar oldukları takdirde bu anlaşmalara izin vermeyeceklerini ifade ettiler.

yazici   mail