www.soL.org.tr
Bolulu sağlık emekçileri sendikaya örgütlendi
5 Aralık 2006, Salı
resim

HABER MERKEZİ Üniversite hastanelerinin sağlık işkolunda sayılmasına yönelik yargı kararlarının kesinleşmesiyle işkolu değişen Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçileri Dev Sağlık-İş’te örgütlendi.

Sendikanın internet sayfasında yer alan habere göre, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçileri, üniversite bünyesinde faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle “büro-eğitim” işkolu içinde değerlendiriliyorlardı. Ancak özellikle son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte üniversite hastanelerinde sağlık hizmetinin sunumu tıp eğitiminden daha baskın hale geldi ve üniversite hastaneleri her gün binlerce hastaya hizmet veren birer sağlık kurumları niteliği kazandı.

İş Mahkemeleri ve Yargıtay da son 2,5 yıldır üniversite hastanelerinde işkolu tespiti davalarında bu gelişmeler doğrultusunda kararlar verdiler. Halen birçok üniversite hastanesine ilişkin Dev Sağlık-İş’in de taraf olduğu davalar sürüyor. Bugüne kadar sonuçlanan davalardan Samsun, Kocaeli, Ankara, Adana, Mersin, Sivas illerindeki üniversite hastanelerinde çalışan sağlık emekçileri Dev Sağlık-İş’e katıldılar.

Son olarak da Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan sağlık işçileri de yapılan görüşme ve toplantıların ardından kasım ayında Dev Sağlık-İş bünyesinde örgütlendi.

yazici   mail