www.soL.org.tr
Alman genç işçiler eğitim reformuna karşı
5 Aralık 2006, Salı
resim

Emre Ertem (Stuttgart) SDAJ (Sozialistische Deutsche Arbeiterjugend - Sosyalist Alman İşçi Gençliği), 2007 yılının Mart ayında yapacağı kongresine eyaletler düzeyinde yaptığı toplantılarla devam ediyor. 2 Aralık Cumartesi günü Stuttgart’ta Clara-Zetkin-Haus’da yapılan toplantıda gelecek Mart ayında kongreye sunulacak metinler başta olmak üzere, Almanya’daki işçi çocuklarının okulda ve işte karşılaştıkları sorunlar tartışıldı.

SDAJ, gelecek iki yıl içinde uygulamaya koyacağı aksiyon planını gelecek Mart ayı içinde yapacağı kongrede karar bağlayacak. “Zeit sich zu wehren-Gemeinsam gegen Zukunftskiller” (Kendimizi savunmanın zamanı- Hep beraber geleceğimizin düşmanlarına karşı!) sloganı altında başta liselerin sponsorluk adı altında sermayeye terk edilmesi, ders kitaplarının paralı hale getirilmesi, öğrencilerin okulun bazı giderlerini karşılamak için ücret ödemesi (Okul tuvaletlerinin temizliği için öğrencilerden her kullanım için 0,50 Avro alınması planlanıyor), işçi çocuklarının üniversiteye gitmesinin önüne konan engellere karşı bir kampanya yürütülmesi planlanıyor.

SDAJ, AB ve ABD emperyalizminin Irak işgalini ve İran’a yapılan baskıları kınamakta ve Alman ordusunun derhal başta Afganistan olmak üzere tüm yurt dışı görevlerden çekilmesini talep ediyor. Bunun yanı sıra şu an kuruluş aşaması büyük ölçüde tamamlanmış olan AB ordusunun derhal dağıtılmasını gerektiğini belirtiyor. Başta Almanya, Fransa ve Hollanda olmak üzere “İslami tehlike” adı altında Avrupa’da göçmenlere karşı yürütülen kampanyayı kınayan SDAJ, bu politikanın karşısına işçi sınıfı bilinci ile çıkılmasının altını çiziyor.

SDAJ, gelecek sene nasyonal-sosyalist eğilimli NPD’nin kapatılması için yürütülecek olan kampanyaya destek vermeyi ve 1956’da Sovyet eğilimli olduğu gerekçesiyle Federal Almanya’da yasaklanan KPD’nin (Almanya Komünist Partisi) yeniden yasal faaliyet yürütme hakkına sahip olması için yürütülen kampanyaya DKP (Alman Komünist Partisi) ile beraber desteğini arttırarak sürdürmeyi planlamakta.

Toplantıda ayrıca gelecek Ocak ayında Berlin’de düzenlenecek LL-DEMO (Liebknecht-Luxemburg-Demo) etkinlik takvimi ve gelecek yaz Küba ve Venezuela ile ortak gerçekleştirilecek dayanışma etkinleri ile ilgili öneriler ele alındı ve enternasyonal dayanışmanın önemi vurgulandı.

yazici   mail