www.soL.org.tr
İtalya ABD’yi yalnız bırakıyor
17 Haziran 2006, Cumartesi
resimDIŞ HABERLER İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema, Irak’tan çekilme gündemini konuşmak üzere ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşecek. İtalya’daki Romano Prodi hükümetinin, Irak’ta asker bulundurmama kararının ardından sivil bulundurmaktan da vazgeçtiğini açıklamasından sonra bu görüşme daha kritik hale geldi.

Hükümetin geçtiğimiz günlerde aldığı kararla, daha önce D’Allema tarafından yapılan ve ABD tarafından onaylanan “çekilen asker kadar sivil” formülü reddedilmişti. Hükümet, Irak’ta yer alacağı eğitim faaliyetlerini Irak dışındaki bir bölgede yapabileceğini açıklayarak, Irak içerisinde ABD’nin sorumluluk yükünü azaltmaya gönüllü olmadığını göstermişti. İtalya, asker çekme sürecini hızlandırabileceğine ve takvimi öne çekebileceğine yönelik işaretler de veriyor. Daha çok Irak’ın güneyinde görev alan ve şu anki toplam sayıları 3.200 olan İtalyan askerlerinin,  Haziran sonuna kadar 1.600’e kadar indirilmesi bekleniyor.

Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan D’Alema-Rice görüşmesinin, Irak ekseninde gerçekleşmesi bekleniyor. Kamuoyu baskısını üzerinde hisseden İtalyan hükümetinin, Rice’a, daha önce gündeme gelen eğitim misyonunu Irak dışında bir ülkede gerçekleştirebileceklerini söyleyeceği gelen haberler arasında.

 

yazici   mail