www.soL.org.tr
Marmara’da seçim sonuçlandı
17 Haziran 2006, Cumartesi
resim

HABER MERKEZİ Marmara Üniversitesi’nde rektörlük seçimi dün yapıldı. Seçimlerde iktisat bölümü öğretim üyesi Prof.Dr.Necla Pur 320 oy alarak birinci oldu. Son yıllarda İstanbul’daki üniversiteler arasında faşistlerin en fazla olay çıkarttığı üniversite olarak anılan Marmara’da öğretim üyeleri arasında da yoğun bir faşist ve tarikatçı kadrolaşma olduğu söyleniyor. Danıştay’a yapılan saldırının ardından, saldırıyı gerçekleştiren Arplaslan Aslan’ın Marmara’dan mezun bir ülkücü olması durumun vehametini bir kez daha gözler önüne sermişti. Rektör olarak atanma ihtimali yüksek olan Nur’un bu tabloyu değiştirmesi ise beklenmiyor.

Akşam saatlerinde açıklanan seçim sonuçlarına göre Pur’u 264 oyla Nurdan Tözün ve 257 oyla Emin Özbaş takip ettiler. Adaylardan İrfan Güney 234, Tolga Dağlı 97, Osman Altuğ 27, Yurdum Fırat 25 oy alırken, Halim Ayrancı 7 oyda kaldı.

Rektörlük için ilk aşama olan bu seçimlerden sonra, en yüksek oyu olan altı aday arasından YÖK’ün seçeceği üç kişinin adı cumhurbaşkanına iletilecek. Cumhurbaşkanı ise bu kişilerden birini rektör olarak atayacak.

Pur neler öneriyordu?
Atatürkçü olarak bilinen bu nedenle de YÖK’e ve daha sonra cumhurbaşkanına gönderilecek adaylar arasında şansı yüksek olan Pur, seçimlerden önce “Öncü ve Kurumsal bir Marmara Üniversitesi için İmzamı Atıyorum” başlıklı bir de vaatler listesi hazırlamıştı. Nur’un rektör olarak atandığında, listelediği vaatleri ne kadar yerine getireceği konusunda soru işaretleri bulunsa da, öğretim üyelerine ilginç vaatlerde bulunduğu anlaşılıyor. Neredeyse A’dan Z’ye her konuda vaatlerde bulunan Pur, işbaşına geldiğinde ulusal ve uluslararası mali kaynaklar, hibe, kredi olanaklarını sürekli izleneceğini de söyledi.

Prof.Dr.Pur’un diğer önerileri arasında İstanbul dışından gelen öğrencilerin barınma sorununa kiralama sistemi ile çözüm üretecek özel bir birim kurmak, üniversiteye ait bir tatil köyü inşa etmek, turizm bölgelerindeki tesislerde öğretim üyelerine ekonomik tatil sağlamak ve kampüslerde alışveriş merkezleri kurmak da bulunuyor.

Marmara Üniversitesi öğrencilerinin büyük çoğunluğunu Anadolu şehirlerden gelen yoksul gençler oluşturuyor. Öğretim üyelerinin önemli bir kısmının ise çeşitli tarikatlara ve faşist gruplara bağlı olduğu belirtiliyor. Ayrıca üniversitenin öğretim üyelerinin özel üniversitelerde part-time ders vermesi eğitim açısından büyük sorun yaratıyor. Pur’un geliştirdiği projelerin bu gibi sorunları çözmekten çok derinleştirmesinden endişe ediliyor.

yazici   mail