www.soL.org.tr
70 bin öğretmen grevde
17 Haziran 2006, Cumartesi
resim

Nihal Ünver (soL) Meksika’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen öğretmen eylemleri, bu yıl polis saldırısı sonucu kana bulandı. Meksika’nın Ulusal Eğitim İşçileri Sendikası (SNTE) üyesi 70 bin öğretmen, eğitimdeki kötü şartların düzeltilmesi ve eğitime ayrılan bütçenin artırılması için her yıl olduğu gibi bu yıl da grev yapıyor.

Meksika hükümeti, son dönemlerde hem devlet, hem de eyaletler seviyesinde eğitime ayrılan bütçenin kısılmasına ve özelleştirme siyasetine hız vermiş, buna karşılık binlerce öğretmen ve milyonlarca öğrenci bu girişimlere engel olmak için eyleme geçmişti. Oaxaca eyaletindeki öğretmenler, özellikle bu yıl sosyal haklara büyük saldırılarda bulunan Vali Ulises Ruiz Ortis’in istifasını talep ederek greve başladılar. Bu yıl 23 Mayıs’ta başlayan grev, 7 Haziran’da 120 bin kişinin katıldığı bir mitingle güç kazanarak bugüne kadar devam etti. Grevin yirmi üçüncü gününde ise Oaxaca şehrinin meydanı polis saldırısı sonucu kana bulandı.

23 Mayıs’tan beri Oaxaca şehrini resmen ele geçiren öğretmenler kurdukları kamp çadırlarının içinde çocuklarıyla birlikte greve devam ederken, Çarşamba sabaha karşı vali Ruiz’in girişimiyle grev kampına 3000 kişilik polis gücüyle düzenlenen baskında 11 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden ikisinin polis helikopterlerinden atılan gözyaşı bombasının etkisiyle oksijensiz kalarak boğulan çocuklar olduğu öğrenildi. 100 kadar grevcinin gözaltına alındığı baskında, kampta grevde bulunanlar arasında iletişimi sağlayan Radio Plantón yerel radyosu da kapatıldı ve radyo çalışanı dört kişi ortadan kayboldu. Oaxaca valiliği bu iddiaları yalanlarken olay yerinde bulunan öğretmenlerden biriyle yapılan röportaj, baskının boyutlarını gün ışığına çıkardı.

Alma Delia Santos, “Her şey sabahın 4’ünde köpekleriyle gelen polislerle başladı, 80 kadar köpek çadırları parçalamaya başladı. Sendika bürolarımız, çadırlarımız yakıldı, tecavüze uğrayan beş kadın olduğunu duyduk. Çevrede bir sürü kovanlar ve şarjörler bulduk, bunları söylemek istiyoruz, çünkü bizim attığımız tek bir kurşun bile olmadı, çünkü bizler öğretmeniz, eğitim emekçisiyiz. Yoksuluz ve silah alacak paramız yok” şeklinde açıklama yaptı.

SNTE Meksika’nın hatta Latin Amerika’nın en büyük sendikası. Sendika ayrıca ülkedeki en militan grup olarak biliniyor. Meksika’daki öğretmenlerin örgütlenmeleri ve eylemleri 1989’daki genel grevi de kapsayan 27 yıllık bir geçmişe sahip. 1989’daki genel grevde öğretmenler maaşlarını asgari ücretin 1,4 katından 3,5 katına yükseltmeyi başarmıştı. Oaxaca’daki öğretmen grevleri, her yıl yinelenerek bir gelenek haline gelmişti.

Oaxaca’daki son grev, bir ücret ve şartları iyileştirme grevi olmaktan çıkmış durumda. Ruiz uzun süreden beri şehir parklarında, meydanlarda, stadyumda, caddelerde 2 milyar pezoluk (175 milyon dolar) gereksiz yenileme harcamalarıyla, eğitime ayrılan bütçenin artırılmasını isteyen emekçilerin öfkesini toplamıştı. Ruiz’in bu harcamaları yaparken ayrıca Madrazo’nun (ana muhalefet partisi PRI lideri) seçim kaynaklarından 90 bin pezo (8 milyon dolar) kullandığı da açığa çıkmış durumda. Öte yandan seçim yarışında halkın yanında yer alarak sempati toplayan Demokratik Devrim Partisi’nin solcu adayı Obrador da, Yurttaşları Savunma Komitesi (CODECI) dahil olmak üzere pek çok sivil toplum örgütünün arka çıktığı bu grevi destekliyor.

yazici   mail