www.soL.org.tr
‘Çöpçü şirket köyümüzü terk et’
6 Mart 2007, Salı

Köylerinin yakınına çöplük yapılmasını protesto eden Kabazlı köylüleri ve onlara destek veren Yurtsever Cephe mensupları Salihli’de eylem yaptı.

resim

HABER MERKEZİ Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Kabazlı köyünün halkı ve onlara destek veren Yurtsever Cephe İzmir İl Meclisi Üyesi Oktay Konyar, Kabazlı köyünün yakınında kurulması planlanan çöplüğe tepkilerini Salihli Belediyesine taşıdı.

Belediye binasından çıkmadılar
Pazar günü yaklaşık 700 kişilik bir grup halinde ‘‘Çöpe Hayır'' başlığı altında çöp dökülmesini istemedikleri yere fidan diken Kabazlı köylüleri, dün saat 10.30 sularında Salihli belediye binasına girip belediye başkanı ile görüşme talep ettiler. Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay bu tarafından görüşme talepleri geri çevrilen Kabazlı köylüleri durumu protesto ederek belediye binasından çıkmadılar.

Yaklaşık bir saat süreyle belediye başkanının makam odasında ve belediye binasının koridorlarında oturma eylemi yapan köylüler, sonrasına slogan atarak kent meydanına yürüdüler. Kent meydanında ‘'Çöpçü şirket köyümüzü terk et'' sloganıyla eylemlerini sürdüren Kabazlı köylüleri, sürecin devam etmesi halinde eylemlerini yılmadan devam ettireceklerini belirttiler.

Yurtsever Cephe'nin Salihli inisiyatifinin de destek verdiği eylem, kent meydanına ‘‘ÇÖP + TOPRAK = ALİDİBO'' pankartının asılmasıyla son buldu.

Kabazlı köylüleri, 12 Şubat tarihinde de Salihli'de eylem yapmış, Oktay Konyar'ın katıldığı eyleme Yurtsever Cephe Salihli İnisiyatifi üyeleri de destek vermişti.

Konyar: Halkın tepkisi yükseliyor
soL
Gazetesi adına görüşlerine başvurduğumuz Oktay Konyar, eylemle ilgili olarak "Hayatım boyunca pek çok eylemde bulundum. Katılanların bu kadar bilinçli, bu kadar ne istediklerini bilen, bu kadar amaçlarına duyarlı oldukları az eylem gördüm. Topraklarının ellerinden gidiyor olmasına isyan eden bu insanların hiç bir şiddet kullanmadan dile getirdikleri haklı ve gururlu tepki ve taleplerine sadece susarak yanıt verebildiler.

Bu korkusuz insanlara ne biber gazı sıkabildiler, ne de saldırabildiler. Bu insanlar, bu masum köylüler, topraklarından atılmaya da karşılar, emperyalizme de karşılar. Bu insanlara baktıkça, dalga dalga yükselen bir halkın tepkisini görüyorum" dedi.

yazici   mail