www.soL.org.tr
Yüksekova'da kadınlara polis müdahalesi
6 Mart 2007, Salı
resim

HABER MERKEZİ Hakkari'nin Yüksekova ilçesi ve Şırnak'ın Cizre ilçesinde Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla gösteri yapmak isteyen gruplara polis müdahale etti.

8 Mart'ı kutlamaya dönük etkinliklere karşı provokasyon uyarısında bulunan ve bu eylemlere karşı zor kullanacaklarının sinyalini daha önceden veren emniyet güçleri, eylemlere dönük sert müdahalelerde bulundu.

Yüksekova'da Demokratik Toplum Partisi (DTP) binasında, Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle basın açıklaması yapacaklarını duyuran bir grup kadın, daha sonra açıklamayı, Güngör caddesindeki Özgürlük Meydanı'nda yapmak istedi. Polis, meydana doğru yürüyüşe geçen grubu izin almadıkları gerekçesiyle durdurdu ve yürüyüşü engellemek istedi. Grubun dağılması yönünde uyarıda bulunan güvenlik güçleri uyarının hemen ardından gruba müdahale etti.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde ise, Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Mem Zin Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğin ardından DTP ilçe binasına doğru yürümek isteyen bir grup kadına yapılan müdahale sonucunda göstericilerden bazıları gözaltına alındı. Polis gösteriyi dağıtmak için şiddet kullanırken, göz altına alınan yaklaşık 150 kadının bazılarının çocuklu olduğu belirtildi.

yazici   mail