www.soL.org.tr
Arjantin’in ulusal meselesi
6 Mart 2007, Salı
resim

DIŞ HABERLER 2007 yılında Arjantin'in dış siyasetinin temel konularından biri yine Malvinas (İngiliz işgali altındaki adıyla Falkland) adaları olacak. Arjantin Devlet Başkanı Nestor Kirchner, Ulusal Meclis'te yaptığı konuşmada işgalcilerin isteklerine boyun eğmeyeceklerini dile getirdi.

125. yasama döneminin açılışında yaptığı konuşmada Kirchner, adaların egemenliği konusunda İngiltere ile diyalog kurmaktan kaçınmayacağını söyledi. Tartışmalı egemenlik konusu 2006 yılında da gündeme gelmiş ve Arjantin için ulusal bir dava olmuştu. Kirchner geçen yıl da gündemde olan konunun gergin bir başlık olduğunu ve 2007'de de siyasetlerini değiştirmeyeceklerini vurguladı.

Kirchner, konuyla ilgili hassasiyetini sık sık vurgularken aynı zamanda çözümün de barışçıl olmasını istediklerini dile getirmeyi ihmal etmiyor. Başkan, Dışişleri Bakanı Jorge Taiana'nın Ocak ayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne diyalog sürecinin yeniden başlaması için çağrıda bulunduğunu hatırlattı. Adalar üzerinde egemenlik konusunda Birleşik Krallık'la masaya oturulması gerektiğini dile getiren Kirchner, diplomatik ilişkinin yoğun olduğunu ve ilişkilere barış atmosferinin hakim olduğunu özellikle ifade etti.

Barış vurgusu yapmasına rağmen Arjantin hükümeti geçen hafta Londra'nın görüşme davetini reddetmişti. 1982 yılında Malvinas çatışmasında hayatını kaybedenler için düzenlenen ortak bir anma törenine katılmayı reddeden hükümet, bu davetin Londra'nın zafer kutlamalarıyla aynı çerçevede düzenlendiğini bu yüzden daveti kabul etmediklerini açıklamıştı.

yazici   mail