www.soL.org.tr
‘CARICOM’la anlaşmak istiyoruz’
6 Mart 2007, Salı
resim

Prensa Latina Nikaragua, Karayipler Topluluğu (CARICOM) ile serbest ticaret anlaşması yapmak istiyor. Anlaşma sağlayabilmek için görüşmelere başladığını bildiren Nikaragua hükümeti, CARICOM ile ticari ortaklıklar kurulabileceğini dile getirdi.

Teşvik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Horacio Brenes, konuyla ilgili yaptığı açıklamada geçen hafta bununla ilgili çalışmalara başladıklarını ve Belize'de Guatemala, Honduras, El Salvador ve diğer 15 CARICOM ülkesiyle yapılan toplantıda isteklerini ifade ettiklerini açıkladı. Brenes, yerel medyaya verdiği demeçte asıl gerekli olanın var olan yasaların ve anlaşmaların revize edilmesi olduğunu, ancak bundan sonra serbest ticaret anlaşması yapabileceklerini ifade etti. Orta Amerika ve Karayip ülkeleri arasındaki "asimetri" ye de değinen bakan, bunun değişmesi için yeni bir düzenlemenin şart olduğunu vurguladı.

Trinidad ve Tobago'ya petrol türevleri göndereceklerini, kendilerinin da şeker, sığır eti, peynir ve süt ihraç edeceklerini belirten bakan, iki tarafın da önemli kazançlar elde edeceğini vurguladı.

yazici   mail