www.soL.org.tr
‘Tanınmayan’ Abhazya, parlamentosunu seçti
6 Mart 2007, Salı

Resmi olarak tanınmayan Abhazya’da yapılan parlamento seçimleri Gürcistan’ın tepkisini çekti.

resim

DIŞ HABERLER Abhazya'da önceki gün parlamento seçimleri düzenlenirken ülkenin bağımsızlığını tanımayan Gürcistan seçimlerin yasadışı olduğunu iddia etti.

35 koltuklu parlamento bileşimini belirlemek için düzenlenen seçimlerde 130 bin kişi oy kullandı. Seçilmek için gerekli çoğunluğu hiçbir adayın sağlayamaması üzerine 17 koltuk boş kalırken seçim kurulu boş kalan koltuklar için iki hafta içerisinde bir kez daha sandık başına gidileceğini duyurdu.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Abhazya bağımsızlığını ilan ederken Gürcistan bölgenin kendisine bağlı bir özerk cumhuriyet olduğunda ısrar etmişti. Gürcistan ile Abhazya arasındaki kanlı çatışmalardan sonra Tiflis yönetimi Abhazya üzerindeki kontrolünü kaybetmişti. Abhazya BM tarafından Gürcistan'ın özerk cumhuriyeti olarak tanınıyor.

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili Abhazya'daki seçimlerin "yasadışı" olduğunu ve sonuçların "hiç kimse tarafından tanınmayacağını" söyledi. Saakaşvili buna gerekçe olarak 400 ile 500 bin arasında Gürcü'nün ülkeden kovulmasını gösterdi. Gürcistan Devlet Başkanı Abhazya'dan Gürcülerin kovulmasının yabancıların desteğiyle gerçekleştiğini söyleyerek Rusya'nın Abhazya'yı desteklediğini ima etti. Saakaşvili "Gürcistan'da ayrılıkçılığa müsamaha göstermeyecek yeni bir kuşağın ortaya çıktığını" belirtti.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş ise seçimlerin muhalefetin ve özgür basının olduğu bir ülkede gerçekleştirildiğini kaydetti. Bagağş ayrıca batılı ülkelerin Sırbistan'dan koparmaya çalıştığı Kosova'ya değinerek Abhazya'nın uluslararası toplum tarafından tanınması için Kosova'ya göre çok daha fazla nedeni olduğunu belirtti. Bagapş, "Eğer Kosova uluslararası toplum tarafından tanınır da Abhazya tanınmazsa, bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Gürcistan'ın son dönemde NATO üyeliği için somut adımlar atması ve ABD çıkarlarının bölgedeki temsilcilerinden olması öte yandan Rusya'nın Abhazya ile kurduğu yakın ilişkiler mevcut sorunun önümüzdeki dönemde daha da sıcaklaşabileceğini gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde ABD'nin Kafkaslar'a füze kalkanı kuracağını açıklaması da Rusya'ya yönelik bir tehdit olarak nitelendirilirken bölgedeki mevcut potansiyel gerilim unsurları arasında gösteriliyor.

yazici   mail