www.soL.org.tr
ABD Afganistan’da yine sivilleri öldürdü
6 Mart 2007, Salı

Afganistan’daki direnişçilerle başa çıkamayan işgalciler, çareyi sivillere saldırmakta buluyor.

resim

DIŞ HABERLER Kapisa'daki bir eve hava saldırısı düzenleyen işgal güçleri 9 sivilin ölümüne neden oldular. ABD önderliğindeki işgal güçleri koalisyonuna ait savaş uçaklarının başkent Kabil'in kuzeyindeki Kapisa bölgesinde dün gerçekleştirdikleri katliamda ölenlerin 3'ünün çocuk, 5'inin kadın olduğu belirtildi.

İşgal güçleri sözcüsü, bombalanan evin yakınından roket atışı yapıldığına dair raporlar bulunduğunu ve "şüpheli düşman pozisyonuna" 1000 ton bomba atıldığını açıkladı. Bir Afgan gizli servis yetkilisi evin yakınından Taliban güçlerince ateş açıldığını iddia etti. İşgal güçleri ve işbirlikçi Afgan hükümeti olayla ilgili soruşturma başlatılacağını ve bölgede inceleme yapılacağını açıkladılar.

Dokuz sivilin hayatını kaybettiği saldırı, ABD destekli Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin Pazar günü bir işgal gücü konvoyuna düzenlen saldırı sonrası ABD askerlerinin sivillere ateş açarak 8 kişiyi öldürmesini eleştirdiği bir zamana denk geldi. İşgal kuvvetleri konvoyuna yapılan saldırıyı "Afganistan'ın düşmanlarının işi" olarak niteleyen Karzai, işgal güçlerine sivillere ateş açmama çağrısını yineledi.

yazici   mail