www.soL.org.tr
Direniş cephesinden haberler
6 Mart 2007, Salı
resim

soL İşgal altındaki Irak'ta direniş güçlerinin işgalcilere ve işbirlikçilere karşı kararlı mücadelesi sürüyor. El Anbar eyaletinin direnişçi kentlerinden El Kaim'de bir ağıla bubi tuzağı kuran direnişçiler, dört Amerikan askerini öldürdü.

Günün öne çıkan gelişmeleri şöyle:

El Kaim: Direnişin en güçlü mevzilerinden biri olan El Kaim'e bağlı el Bumahal kasabasında, bir koyun ağılına bubi tuzağı biçiminde yerleştirilen direniş bombası, ABD askerlerinin düzenledikleri arama sırasında patladı. Patlamada dört Amerikan askeri ölürken, beşinci bir askerin de ağır yaralandığı bildirildi.

Halidiye: El Anbar eyaletinin bir diğer direnişçi kenti Halidiye'de ana yola yerleştirilen bir bombanın uzaktan patlatılması sonucu, zırhlı bir araç içine bulunan en az üç Amerikan askeri öldüğü aktarıldı.

Felluce: Kentin El Karmah bölgesinde Irak Ulusal Muhafızları tarafından karargah haline getirilen bir evin çevresinde nöbet bekleyen iki işbirlikçi asker, direniş tarafından öldürüldü.

Öte yandan, kentte bir eve baskın düzenleyen ölüm timleri, evde bulunan bir Iraklı kadını, kadının üç oğlunu ve bir gelinini öldürdü. Gece yarısı gerçekleşen baskında tüm kurbanların başlarından tek kurşunla vuruldukları aktarıldı. Öldürülen Iraklıların direnişe yakınlıkları nedeniyle hedef oldukları belirtiliyor.

Hadisa: Haklaniye köprüsü yakınlarında bulunan ABD üssünü hedef alan direniş saldırısında, üsse maddi zarar verildi.

Beyci: Selahaddin eyaletinin başkenti olan kentte, Selahaddin Eyaleti Polis Şefi Tümgeneral Hamed Namis El Cabburi'yi hedef alan bombalı saldırıda, Caburri yara almazken, iki koruması öldürüldü.

Yatrib: Amerikan ordusu tarafından "Kamp Anakonda" olarak adlandırılan El Bekir Amerikan Üssü, ağır bir direniş saldırısına uğradı. Çok sayıda havan mermisinin isabet ettiği üste büyük miktarda maddi hasar meydana geldiği ve ABD ordusunun olağanüstü durum ilan ettiği aktarıldı.

Musul: Kentte tutuklu bulunan direniş komutanlarından Ahmet el Umar, düzenlenen bir direniş operasyonuyla hapishaneden kaçırıldı.

Polis devriyesini hedef alan bir baskında ise, iki işbirlikçi polis öldürüldü, üç polis yaralandı.

Basra: Yaptıkları arama sonrasında bir binadan ayrılan İngiliz askerlerini hedef alan RPG-7 roketli saldırıda, bir İngiliz askeri ağır yaralandı.

yazici   mail