www.soL.org.tr
Tahran Ankara’dan açıklama bekliyor
6 Mart 2007, Salı

İran, Türkiye’de bulunduğu sırada kaybolan eski İran Savunma Bakanı Yardımcısı Ali Rıza Azkari hakkında açıklama talep etti. Azkari’nin kaçırıldığı düşünülüyor.

resim

HABER MERKEZİ İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, yaklaşık bir ay önce Türkiye'de kaybolan eski İran Savunma Bakanı Ali Şemhani'nin yardımcısı Ali Rıza Azkari hakkında Türk yetkililerden açıklama beklediklerini söyledi.

Türkiye'nin "adi bir vaka" olarak yorumladığı kayıp olayına ilişkin, İsrail ve Arap basınında, CIA ve MOSSAD ajanlarının bağlantısı olabileceği  ihtimali dillendiriliyor.

"Açıklama istiyoruz"
Resmi ziyaret için Tahran'da bulunan Çad Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mutteki'ye Azkari'nin Türkiye'de bulunduğu sırada kaybolduğunun kendisine hatırlatıldı. Azkari'nin Savunma Bakanlığı'ndan emekli olduğunu ifade eden Mutteki, iki ülke dışişleri bakanlıklarının konuyu takip ettiğini, İran Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü başkanlığındaki bir heyetin de konuyu incelemek üzere Türkiye'ye gittiğini belirtti. Mutteki, "Türk yetkililerden bu konuda bir açıklama bekliyor ve konunun ciddi şekilde takip edilmesini istiyoruz" dedi.

CIA ve MOSSAD şüphesi
İran'ın nükleer programı hakkında geniş bilgi sahibi olduğu söylenen Azkari'nin 7 Şubat günü Şam'dan İstanbul'a gelmesinin ardından kaybolması, Arap ve İsrail basını tarafından farklı bir şüpheyle karşılanıyor. Zira, Türkiye olayı ‘adi bir vaka' olarak sunup gerekenin yapılacağını belirtmekle yetinirken, İsrail ve Arap basınında Azkari'nin ortadan kayboluşunun CIA ve İsrail haber alma teşkilatı MOSSAD'la bağlantılı olabileceği yönünde haberlere yer veriliyor.

İsrail medyasına göre, Azkari Lübnan'daki İran istihbarat biriminde görev yaptığı uzun yıllar boyunca İran'ın nükleer faaliyet planına dair önemli ölçüde bilgi sahibi oldu. İsrail basınına açıklamalarda bulunan ve adlarının açıklanmasını istemeyen Arap diplomatlar, CIA ve MOSSAD ajanlarının İran'ın nükleer faaliyet planı hakkında bilgi sahibi olduğu için Azkari'yi kaçırmış olabileceğine dair görüş bildirdiler.

Özellikle çeşitli İsrail kaynakları tarafından ortaya atılan bir başka iddia ise Askari'nin CIA tarafından kaçırıldığı. Bazı İsrail kaynakları Askari'nin Irak'taki İran istihbarat birimlerinin direktörü olduğunu ve görevi sırasında Irak'ta 5 ABD askerinin kaçırılarak öldürüldüğünü iddia etti.

İsrail Kanal 10 televizyonu Azkari'nin 7 Şubat günü Şam'dan İstanbul'a geldiği gün kaçırıldığını duyurmuştu. Henüz nerede ve nasıl gerçekleştiğine dair resmi bir açıklama yapılmayan olayın ayrıntıları konusunda belirsizlik sürerken, İran harekete geçerek Türkiye'ye bir heyet gönderdi. İran'ın İnterpol'e başvurarak konu hakkında bir inceleme başlatılmasını talep ettiği de belirtiliyor.

yazici   mail