www.soL.org.tr
Mehmet Cengiz: Tayyip'le parlayan yıldız
9 Şubat 2008, Cumartesi

Karadeniz otoyolu, doğalgaz dağıtımı, mobil santral projeleri ve Seydişehir Alüminyum...

resim

soL Tayyip Erdoğan’a ya da partinin önemli isimlerine organik ya da gönülden bağlı olan iş adamlarının AKP ile ekonomik gücü de etkinlikleri de hızla büyüdü. İş adamı kartvizitinin yanında parti kartını da bulunduran bu iş adamları, iş dünyasının önemli kurumlarında yer alıyorlar. AKP Hükümeti ile birlikte yıldızı parlayan iş adamlarından biri de Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz. AKP iktidarından önce ANAP’a yakınlığı ile bilinen, bir dönem Çaykur Rizespor’un kulüp başkanlığını da yapmış olan Mehmet Cengiz, Erdoğan’ın hemşehrisidir. Hatta Erdoğan’ın bir Karadeniz gezisinde, kendisine yakası açık gömlek giydiği için “Ne o yakan bağrın açık, kabadayılığa mı soyundun? Bu ne ayak” demişliği, Cengiz’in ise Erdoğan’a “Moda Başbakanım” cevabı vermişliği vardır.

Daha önce Sedat Peker’in kardeşi Vedat Peker’in başkanlığını yaptığı Rizespor’a 1997-2007 yılları arasında başkanlık yapan Mehmet ve Ekrem Cengiz kardeşlerin kurduğu Cengiz İnşaat, Türkiye’de holdingleşirken dünyada da beş ayrı kıtada çeşitli alanlarda faaliyet gösteriyor. Cengiz İnşaat; dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması arasında yer alan, 22 Türk inşaat şirketinden biri.

Madencilik, inşaat, enerji, turizm, makine ve sigorta alanlarında faaliyet gösteren Cengiz Group bünyesinde, Cengiz İnşaat, Ce-Ka İnşaat, HCM Makine, Balen Makine Enerji, Bana Turizm, Cengizler Sigorta ve Cengiz Enerji bulunuyor. Cengiz İnşaat, 1980 yılında altyapı işleriyle başlayan atılımla, yedi şirketten oluşan Cengiz Şirketler Grubu haline geldi. Grubun lokomotif şirketi Cengiz İnşaat, 55 milyon dolarlık iş makinesi parkına sahip.

Balen Makine Enerji, endüstriyel makine konusunda çalışıyor. Japon Furukawa firmasının Furukawa Lastik Tekerlekli Yükleyicilerinin ve Paletli Hidrolik Ekskavatörleri’nin Türkiye’deki tek mümessili. Bana Turizm, Antalya Kiriş’te Le Jardin Resort Hotel ve Beldibi’nde yedi yıldızlı SunGate Port Royal otelinin sahibi olan Mehmet Cengiz, eski bakan Yaşar Topçu’nun Yüce Divan’da yargılanmasına yol açan Karadeniz otobanının da müteahhitlerinden. Cengiz kardeşler, tartışmalı Karadeniz otobanının müteahhidi oldukları dönemde büyümeye başladılar.

Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Cengiz kardeşler, 2004 yılında Özelleştirme İdaresi’nden Karadeniz Bakır İşletmeleri’ni 33 milyon dolara satın almış, Seydişehir Alüminyum’u da 305 milyon dolara Ce-Ka İnşaat adına satın alınca, Oymapınar Barajı da tesislerin elektrik ihtiyacı için bu şirkete devredilmişti.

Bayındır Grubu’nun patronu Kamuran Çörtük’ün 2001’de ekonomik kriz ile sarsılmasının ardından, Bolu Tüneli inşaatını yalnız sürdüremeyeceğinden Mehmet Cengiz projeye ortak edildi. Ancak Bayındır’ın İtalyan ortağı Astaldi bu işbirliğini kabul etmeyince Cengiz’in parası Çörtük’te kaldı. Cengiz arkadaşı Çörtük’ü zorda bırakmamak için, Bayındır’a verilen ve bugün Sungate Port Royal’in üzerinde bulunduğu tahsisli araziyi, 17 milyon dolara satın aldı. Antalya’daki Sungate Oteli’nin açılışını Başbakan Erdoğan yapacaktı. Ancak Kemer Savcılığınca soruşturma başlatılınca Erdoğan gelemedi. Onun yerine, açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve Bayındırlık bakanı gitti. Ekrem Cengiz’e Erdoğan’ın açılışa katılmama nedenini sorulduğunda, “Hem başbakanım, hem de hemşerim; zorda kalmasını istemem.” demişti.

Cengiz’in bu daveti Karadeniz otoyolu zirvesi gibiydi. Otoyolun ihalesinden dolayı yargılanan eski Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu başta olmak üzere, Sinop’tan Hopa’ya 715 kilometrelik otoyolun bir bölümünü inşa eden Doğuş İnşaat’tan Gönül Talu, Alarko’dan Ayhan Yavrucu, MNG’den Mehmet Nazif Günal gecenin konuklarıydı. Ayrıca işadamları Erdal ve Erol Aksoy, Ulusoy, Kalkavan, Torlak ailesi ve Bayındırlık eski bakanlarından Abdülkadir Akcan da davete katılmıştı.

Bu arada, Türk sermayesi Kuzey Irak’taki ranttan beslenirken Karadenizli Saffet Çebi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Mak-Yol ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yakın dostu olan Mehmet Cengiz’in şirketi Cengiz İnşaat’ın oluşturduğu Mak-Yol Cengiz Ortak Girişimi de, Erbil Uluslararası Havalimanı ihalesini 250 milyon dolara almışlardı. Cengiz ve Mak-Yol’un Türkiye’deki Karadeniz Sahil Yolu projelerindeki ortakları Mapa da Erbil’de atık su arıtma tesisi kurmuştu.

IKB’de Barzani ve Talabani ile bağları olan bir iki şirketi sayılmazsa, Karadenizlilerin ve MHP’li eski bir siyasetçinin aldığı işlerin büyüklüğü göze çarpıyor.

Cengiz gözde sektör enerjide de aldığı doğalgaz dağıtım ihaleleri ve elektrik üretimi ile iddialı bir grup. Samsun’da beş yıldır yargı kararları nedeniyle dört ay çalıştırıldıktan sonra üretimi durdurulan, ÇED raporu aldıktan sonra EÜAŞ tarafından çalıştırılması yeniden gündeme gelen mobil santrallerden Mobil 2’nin de işletmecisi olan Cengiz kardeşler, Tayyip Erdoğan’la birlikte yürümeye devam ediyor.

yazici   mail