www.soL.org.tr
‘Dini bütün’lerden sapkınlık geçidi
27 Nisan 2008, Pazar

HABER MERKEZİ Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Bölümü hafızının sübyancılıktan tutuklanmasından bir gün sonra; Vakit yazarı ve Türkiye’nin ilk faşist suikastçısı Hüseyin Üzmez (77), 14 yaşındaki bir kıza tecavüz etmek suçundan Bursa’nın Mudanya ilçesinde tutuklandı.

“Müslümanlığıyla” övünen kesimlerden gelen sapkınlık haberleri, toplumda son dönemde ağırlığını arttıran gericilik ile sapkınlığın kol kola ilerlediğini ortaya koyarken; mağdur kızların ailelerinden gelen dini referanslı açıklamalar da akıllara durgunluk verdi.

“Ayşe anamız 9 yaşındaydı”
Üzmez’in zanlı olduğu tecavüz olayında, 14 yaşındaki B.Ç.’nin annesi L.Ç. de  “kızını bu ilişkiye zorlamak” suçundan tutuklandı. Olayın, kızın ve babasının şikayeti üzerine ortaya çıktığı belirtildi.

Vakit yazarı Üzmez’in resmi nikahlı eşinin de, kendinden tam 50 yaş küçük olduğu biliniyor. Hüseyin Üzmez’in 5 yıl önce Bursa’da nikah kıydığı kendinden 50 yaş küçük Ayşe Yılmaz’ın ailesi bu evliliğe karşı çıkmıştı.

Ayşe Yılmaz’ın ailesi sonradan evliliği onaylamış, baba Mustafa Yılmaz “Peygamber Efendimiz de Ayşe anamız 9 yaşındayken evlenmişti. Kızımın evlenmesine ilk zamanlar karşıydım ama sonradan normal karşıladım” demişti.

Hem tecavüz, hem de sübyancılığı andıran evlilik vakalarında, ailelerin dine göndermelerde bulunarak durumu onaylamış olmaları, olayın dikkat çekici yanını oluşturuyor.

Üzmez kimdir?
Katıldığı televizyon programlarında kavgacı üslubu ve sert biçimdeki faşist-şeriatçı çıkışlarıyla  tanınan Hüseyin Üzmez, Türkiye’nin ilk “faşist tetikçisi” sıfatına sahip.

Üzmez 22 Kasım 1952 tarihinde, lise son sınıf öğrencisiyken, “Allah düşmanı” dediği Vatan gazetesi sahibi ve başyazarı Ahmet Emin Yalman’a 6 el ateş etmiş, “öldü” diye bırakarak kaçmıştı.

Sağcı şair Necip Fazıl Kısakürek’in öncülüğünde çıkan Büyük Doğu dergisi çevresiyle ilişki halinde olan ve Necip Fazıl’la yakın ilişki içinde bulunan Üzmez, suikastın ardından “öldürmeye teşebbüs” suçundan 10 yıl hapis yatmış; cezasının bir kısmında Necip Fazıl’la birlikte olmuştu. Özal hükümetinde Sağlık Bakanı Mehmet Aydın’ın özel müşaviri olan Üzmez, MHP’nin öncülü olan Milliyetçi Çalışma Partisi’ne genel başkan adayı olmuştu.

Büyük Doğu akımının kurucusu, islamcı şair Necip Fazıl’ın da kadın ve kumar düşkünlüğünün bulunduğu; 1951 yılında İstanbul Emniyet Müdürü’nün bizzat katıldığı bir kumarhane baskınında tutuklanarak ceza aldığı biliniyor.

Hafız sübyancı çıktı
Üzmez’in tutuklanmasının bir gün öncesindeyse, Topkapı Sarayı’nın Kutsal Emanetler Bölümü’nde 24 saat Kuran-ı Kerim okuyan hafızlardan S.E., internette tanıştığı yaşları 14 ile 16 arasında değişen onlarca erkek çocukla cinsel ilişkiye girdiği iddasıyla tutuklandı. S.E’nin tanıştığı çocukları para vererek ya da hediye kontör alarak cinsel ilişkiye zorladığı ileri sürüldü.

yazici   mail