www.soL.org.tr
'ABD İran'la danışıklı dövüş içinde'
22 Eylül 2007, Cumartesi

Irak’ta direnişin öncü gücü Baas Partisi’nden yapılan açıklamada son günlerde ABD-İran ilişkilerinin giderek gerilmesinin gerçek nedeninin ABD’nin Irak’taki yenilgisini örtbas etme çabasıyla ilgili olduğu belirtildi.

resimDIŞ HABERLER Baas Partisi’nden yapılan açıklamada ABD-İran geriliminin Ortadoğu için ne anlam ifade ettiği üzerinde duruldu. ABD-İran geriliminin Ortadoğu gündeminin merkezine yerleştirilmesinin tansiyonu yükseltmek için hazırlanmış bilinçli bir plan olduğu belirtilirken iki ülke arasındaki gerilimin gerçek nedeninin medyada yansıtıldığı gibi olmadığı üzerinde duruldu. Açıklamada şu noktalara değinildi:

1. İran ve ABD arasındaki gerilimin tırmanmasına rağmen, her iki ülke de sürekli açıklama yapmaktan kaçınmıyor. İki ülke, Irak’ı bölmek konusunda anlaşmak için Bağdat’ta büyükelçiler düzeyinde gerçekleştirilecek resmi görüşmelerin dördüncüsüne hazırlanıyor.

2. ABD en nihayetinde Irak’ta yenildiğinin ayırdına vardı. ABD’nin Irak’tan çekilmesi için her şeyden önce ülkeyi 3 ayrı parçaya bölmesi ve uzun süreli stratejik bir petrol sözleşmesi imzalaması gerekiyor. ABD’nin bu iki amacı, Irak’ın içerde üç kukla devlet arasındaki çekişmeler ve bölgede Arap-İran çatışmaları arasında kalmasına neden olacak.  

3. Bazı Iraklı partilerin düzenbazlıklarına devam etmesi için ABD’nin İran’la olan ilişkilerini kendi çıkarları uyarınca nasıl düzene sokacağı konusunda desteğe ihtiyaç duyuyor. Bunu da Irak içindeki İran destekçisi bazı güçleri tarafsızlaştırarak ve Iraklı partileri Irak içindeki İran’la mücadele edilmesi gerektiğine ikna ederek başarmayı düşünüyor. ABD’nin esasında istediği, İran’ın Irak’a uzanan elini kesmek; İran’ın bugünlerde fazlaca yüksekten uçmasına neden olan bölgedeki kanatlarına dokunmamak. Bu yüzden İran ve ABD arasındaki ilişki nettir ve aralarındaki ilişkiye dair herhangi bir politik yanlış anlaşma söz konusu değildir.
4. ABD ve İran bütün bölgede kartları derhal karmak istiyor. Muhtemelen, İran’a karşı sınırlı ve seçili hedefler üzerinden hava saldırıları gerçekleşecek. Çünkü ABD’nin Irak’ın İran’a altın tepside sunulduğunu gören Arap dünyasını şoke etmesi gerek. ABD’nin gerçek niyetleri hakkında şüpheleri olan Arap partileri ABD’yle işbirliği yapmaktan halen uzak duruyor. Bugün ABD Arap partilerini İran’ın etkisinin sınırlandırılmasına katkıda bulunmaya ikna etmek istiyor. Bu da, ABD sınırlı bir savaşa girmeden, Lübnan’da yeni bir savaşa girmeden ya da Suriye ve İsrail arasındaki bir savaşı kışkırtmadan mümkün olmaz. Böyle bir durumda İran, üçüncü partiler yoluyla İsrail’e karşı savaşıyormuş gibi gözükecek. Suriye ve Lübnan’da tansiyonun yükselmesi ABD-İran oyununun bir parçasıdır.

5. ABD ve İran’ın karşı karşıya gelişi, eğer gerçekleşirse, İran’ın İsrail’le birlikte bölgede önemli bir rol oynayacağı Ortadoğu’da İran-ABD uzlaşmasıyla sonuçlanacak. Arap coğrafyası ABD, İran ve İsrail çıkarları doğrultusunda yeniden şekillendirilecek. Bütün bu planlar, ABD’nin askeri bir fırtına estirmesi; İran’a karşı hava saldırıları düzenlemesiyle ve İran’ın da muhtemelen ABD’nin bölgedeki üslerini ve Araplara ait petrol yapılarını bombalayarak cevap vermesiyle gerçekleşebilir. Bu durumda İran’da politika bir değişiklik yaşanır.

6. ABD ve İran arasındaki artan gerilim ABD’nin ve İran planlarının Irak’taki yenilgisinin üstünün örtülemeye çalışılmasıyla ilgilidir.

yazici   mail