www.soL.org.tr
Kübalı gençler Che’yi anıyor
22 Eylül 2007, Cumartesi

Che’nin ölüm yıldönümü Küba başta olmak üzere dünyanın çeşitli öğrenci örgütleri tarafından çeşitli etkinliklerle anılacak. Küba'daki etkinlikler Che'nin 80'inci doğum günü olan 14 Haziran 2008'e kadar sürecek.

resimPRENSA LATINA Latin Amerika’da ve tüm dünyadaki öğrencilerle birlikte Küba gençliği ve öğrenci örgütleri Ernesto Che Guavera’nın ve Bolivya’daki yoldaşlarının mücadelede hayatlarını kaybedişlerinin 40’ıncı yıldönümünü anacaklar.

Kahraman gerilla savaşçısı için düzenlenen etkinliklerin merkezi Küba’nın Villa Clara kenti olacak. Granma gazetesinin verdiği bilgiye göre etkinlikler Che’nin 80’inci doğum günü olan 14 Haziran 2008’e kadar devam edecek.

Genç Komünistler Birliği liderleri tüm ulusun katılacağı toplantılar düzenleyeceklerini, bu etkinlikler arasında, Che çalışmalarını yürütürken onunla birlikte çalışan işçiler ve savaşçılarla 30 Eylül’de düzenlenecek bir toplantının da yer alacağını açıkladı.

Programların içinde “Che desde siempre” (Her zaman Che) sergisinin ve “Che Internacionalista” (Enternasyonalist Che) forumunun açılışlarının da gerçekleştirileceği bildirildi. Ayrıca Che’nin Sierra Maestra dağlarındaki günleri, Ulusal Banka’nın başkanlığı ve Sanayi Bakanlığı görevleri sırasında çekilen film ve belgesellerin gösterimi yapılacak. 

Santa Clara şehrinde Ernesto Che Guevara Meydanı’nda gerçekleşecek merkezi etkinlikle eşzamanlı olarak Jose Marti Öncü Örgütü’ne yeni çocukların katılım töreni gerçekleşecek ve Che’nin mücadele ettiği bölgelere ziyaretler düzenlenecek.

yazici   mail