www.soL.org.tr
İsrail nükleer hedef vurmuş
22 Eylül 2007, Cumartesi

Washington Post gazetesi, İsrail'in 6 Eylül’de Suriye'ye düzenlediği hava saldırısının nükleer hedeflere yönelik olduğunu öne sürdü. Gazetede, saldırıda İsrail uçakları için TSK tarafından gizlice hava koridoru açılmış olabileceği iddiası da yer aldı.

resim

DIŞ HABERLER ABD’de yayımlanan Washington Post gazetesi İsrail’in iki hafta önce Suriye’nin kuzeyine düzenlediği hava saldırısında bir nükleer tesisin hedef alındığını öne sürdü. Gazetenin köşe yazarı Charles Krauthammer de, uçakların Türkiye hava sahasını kullanmasına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından izin verilmiş olabileceğini öne sürdü.

Krauthammer yazısında TSK’nın hükümete haber vermeden İsrail savaş uçaklarına bir geçiş koridoru açmış olabileceğini savundu. Yazar, Türkiye hükümetinin İsrail’in Suriye saldırısını bu nedenle sert bir şekilde kınadığını öne sürdü. Krauthammer ayrıca Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) İsrail’e bu konuda sert tepki göstermesinin arkasında da “Kuzey Kore tarafından inşa edilen nükleer tesislerin vurulmuş olması” ihtimalinin bulunduğunu iddia etti.

Washington Post gazetesinde verilen haberde de, İsrail’in KDHC’nin nükleer faaliyetleri konusunda ABD Devlet Başkanı George W. Bush'u uyardığı, bunun karşılığında Washington'un İsrail'e şüpheli tesisle ilgili istihbarat sağladığı iddiası yer aldı. Washington yönetimi kaynaklarına dayanarak verilen haberde İsrail'in ABD istihbaratından aldığı bilgilerle Suriye'de nükleer tesis bulunduğundan şüphelendiği bir hedefe 6 Eylül'de saldırı düzenlemeye karar verdiği öne sürüldü.

Gazete, yaz başında İsrail'in Washington’u bir grup KDHC nükleer personelinin Suriye’de bulunduğuna ilişkin olarak uyardığı ve Beyaz Saray’ın bu bilgiden dolayı “ciddi bir rahatsızlık duyduğunu” belirtirken, Başkan Bush’un KDHC'yle nükleer program görüşmelerinin sekteye uğramaması için konuyla ilgili tepki vermediği iddia edildi.

Diğer yandan İsrail harekat konusunda sessizliğini sürdürürken, önceki gün eski Başbakan Benyamin Netanyahu bu saldırıdan haberdar olduğunu ve destek verdiğini açıklamış ancak ayrıntı vermemişti. Suriye harekatı kınarken, KDHC de Suriye ile nükleer alanda ilişkisi bulunduğu iddiasını yalanlamıştı.

yazici   mail