www.soL.org.tr
Direniş günlüğü
22 Eylül 2007, Cumartesi

Irak’ta direniş örgütleri kukla hükümetin çeşitli noktalarda bulunan karakollarına saldırılar düzenlemeye devam ederken ölü bulunan bir Amerikan askerinin hiçbir ayrıntı verilmeden kaza sonucu hayatını kaybettiği açıklandı.

resimDIŞ HABERLER (DİRENİŞ GÜNLÜĞÜ, 20 EYLÜL 2007) Irak’taki direniş örgütlerine karşı ABD ile işbirliği içinde savaşacağını ilan eden şeyhin evi bombalandı. 

Bağdat Mezhep çatışmalarından dolayı kentin çeşitli yerlerinde bulunan cesetlere dün de 7 tanesi eklendi. Kimlikleri belirlenemeyen cesetler şehrin çeşitli yerlerinde bulundu. ABD ordusundan yapılan bir açıklamada da bir ABD askerinin çatışma sonucu değil de kaza sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. El Anbar bölgesinde ölü bulunan ABD askerinin ne tür bir kaza sonucu öldüğü belirtilmedi.

Irak polisi Irak kukla hükümetine bağlı Mustafa Kazım adlı yargıcın Perşembe öğleden sonra silahlı bir direnişçi tarafından öldürüldüğünü bildirdi. Bağdat’ın doğusunda bulunan kontrol noktasında arabaya yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucunda da iki Irak polisi hayatını kaybetti.

Bağdat’ın doğusunda Irak İçişleri Bakanlığı Şok Taburu’nun bulunduğu noktada (Magavir) bomba yüklü bir araç patlatıldı. Karakol yönetimi görevlilerden kimsenin hayatını kaybetmediğini bildirdi.

Selahaddin Bağdat’ın 175 km kuzeydoğusunda bulunan Tuz Hurmatu bölgesinde bir belediye meclisi üyesi silahlı bir direnişçi tarafından vuruldu. Kimliğinin açıklanmasını istemeyen güvenlik güçlerine ait bir görevli, Seyyid Halit Kerim el Bayati’nin arabasıyla Tuz Hurmatu’dan Tikrit’e giderken tek ateşle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Tamim Kerkük’ün mahallesi olan Huzaryan’da bulunan bir karakolda patlayan bomba sonucunda kukla hükümetin polislerinden biri yaralandı. Patlamayla birlikte karakolun araçları da zarar gördü.

Nineva ABD destekli Musul Kurtuluş Konseyi başkanı Şeyh Favvaz El Carba evinin direnişçi olduğu zannedilen silahlılarla dolu 10 araba tarafından sarıldığını bildirdi. Şamar kabilesinden oldukça bilinen bir şeyh olan El Carba El Fellah mahallesinde bulunan evinin aynı kişiler tarafından öğleden sonra bombalandığını ifade etti. Şeyh son günlerde Musul Kurtuluş Konseyi’ni terk etmesi için oldukça sık telefonla tehdit aldığını ifade etti.

Şeyh geçen Cumartesi kukla hükümetin başbakanı Nuri El Maliki’den ABD ile işbirliğine giderek örgütlerinin Irak direnişçilerine karşı savaşabileceği iznini aldığını ilan etmişti. Musul Kurtuluş Konseyi bu görevi, daha önce El Anbar bölgesinde direnişçilere karşı savaşmak için kurulmuş olan El Anbar Kurtuluş Konseyi’nin kurucusu Şeyh Abd as Sattar Ebu Rişa’nın geçen hafta Er Ramadi bölgesinde evinin yakınında patlatılan bir bombayla hayatını kaybetmesinden sonra üstlendi.
yazici   mail