www.soL.org.tr
Pando'da gerilim tırmanıyor
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Ay başında Santa Cruz eyaletinde yapılan "özerklik" referandumunun ardından, Bolivyalı ayrılıkçılar aynı senaryoyu Pando eyaletinde de gerçekleştirmeyi planlıyor. Yarın yapılacak referandum bölgede büyük gerginlik yaratmış durumda.

resim

La Paz, 31 Mayıs (Prensa Latina) Bolivya'nın Pando eyaletinde hükümetin hukuk dışı ve anayasaya aykırı olduğunu ilan ettiği özerklik referandumundan iki gün önce gerilim tırmanmaya devam ediyor.

Pek çok uzmanın daha önce belirttiği gibi Pazar günü gerçekleşecek olan referandum öncesinde referandum yanlıları ve karşıtları arasındaki gerginlik artıyor.

Filadelfia bölgesinde önceki gün iktidardaki Sosyalizme Doğru Hareket'i (MAS) destekleyen çiftçilerle, onların oluşturduğu barikatı aşmaya çalışan referandum yanlıları arasında çıkan çatışmalarda 20'ye yakın kişinin yaralandığı bildirildi.

Yörenin önde gelenleri arasında yer alan ve özerkliğe karşı olduğunu açıklayan bir kişinin evinin taşlanması ise, birçok sosyal kuruluş tarafından kınandı.

Kimi toplumsal kesimlerin referandumun gerçekleştirilmesine engel olacaklarını açıklamasının ardından, özerklik yanlısı ve birçok şiddet olayına karışmış Santa Cruz Gençlik Birliği üyelerinin bölgeye yöneldiği biliniyor. Santa Cruz Gençlik Birliği üyelerinin bölgeye gelmesiyle çatışmaların bugün ve yarın artması bekleniyor.

yazici   mail