www.soL.org.tr
AB anayasası halktan kaçırılıyor
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Komünist çizgideki İrlanda İşçi Partisi, bu ay referandumla oylanacak olan Lizbon Anlaşması'nın az sayıda basılarak ve yüksek fiyattan satılarak halktan kaçırılmasını eleştirdi. İrlandalı AB karşıtlarına uluslararası gençlik örgütü WFDY'den de destek geldi.

resim

DIŞ HABERLER İrlanda İşçi Partisi, Lizbon Anlaşması'nın geçersiz gerekçelerle halka açıklanmadığını ifade etti. 12 Haziran'da referandumda oylanacak ve kabul edilmesi durumunda Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ortak anayasası olmaya doğru ilerleyecek olan metnin, "maddi" gerekçelerle halka ifşa edilmemesi eleştirildi.

"Lizbon Anlaşması'na hayır" kampanyasının yöneticilerinden İrlanda İşçi Partisi üyesi Padraig Mannion, 1937 yılında bile anayasanın kitapçılarda ve postanelerde 2 kuruşa satıldığını hatırlatarak, günümüzün teknolojik olanaklarıyla bunun çok daha kolay olduğunu vurguladı. Lizbon Anlaşması belgesinin 42 Euro fiyatıyla satılmasını ve her oy verene ulaştırılmamasını eleştiren Mannion, "Büyük Bunalım'da bile oy verenler anayasa taslağını iki kuruşa alabiliyordu. Bunun bugün mümkün olmaması inanılmaz" şeklinde konuştu.

Lizbon Anlaşması'nın, 1937 anayasasına göre, erişilmez ve anlaşılmaz olduğunu ifade eden Mannion, AB komisyonunun ve İrlanda hükümetinin, halkı, anayasayı okuyup anlamadan oylamaya zorladığını savundu. Partinin sözcüsü de, Lizbon Anlaşması'nın internetten indirilebildiğini ancak çoğu kişinin 300 sayfalık bir belgenin çıktısını almasının veya saatlerce ekran karşısında kalabilmesinin imkansız olduğunu ifade ederek, anlaşma metninin basılı olarak ve makul bir fiyatla halka sunulmasını istedi.

WFDY'den İrlanda halkına destek
Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), yayımladığı bir açıklamayla, Lizbon Anlaşmasına karşı kampanya yürüten İrlandalı gençlere ve işçilere destek verdi. Açıklamada anlaşmanın, İrlanda'da olduğu gibi bütün AB ülkelerinde referanduma tabi tutulması gerektiği vurgulanırken, bundan kaçınan ve doğrudan parlamento onayıyla anlaşmayı kabul eden AB üyesi hükümetlerin anti-demokratik tavrı eleştirildi.

Lizbon Anlaşması'nın gençliğe ve halklara sadece daha fazla sömürü, yoksulluk ve savaş getireceğine dikkat çekilen açıklamada, AB üyesi bütün ülkelerde anlaşmaya karşı mücadele yürüten ilerici örgütlere dayanışma mesajı iletildi.

yazici   mail