www.soL.org.tr
Sömürge valisinden Babacan'a destek
31 Mayıs 2008, Cumartesi

AKP’ye açılan kapatma davasında AB’den destek alabilmek için, dışişleri bakanı olduğu Türkiye’yi açık bir çarpıtma yaparak şikayet etmekten çekinmeyen Ali Babacan, Lagendijk’ten beklediği desteği aldı. Türkiye hakkındaki küstah açıklamalarıyla yarı-resmi bir sömürge valisi gibi konuşan Lagendijk, Babacan’ı eleştirenleri “aptal” olmakla itham etti.

resimHABER MERKEZİ Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, “Bu yüzden bakanı eleştirmek aptallık. Böyle bir sorunun mevcudiyetini inkar etmenin Türkiye’ye nasıl bir faydası olabilir?” dedi.

Lagendijk, AKP’nin kapatılması süreci başta olmak üzere son dönemde Türkiye siyasetiyle ilgili doğrudan taraf olarak açıklamalarda bulunmuş; bu açıklamalarıyla “sömürge valisi” benzetmelerine konu olmuştu.

“Şikayet öyle olmaz”
AKP’liler de dahil olmak üzere Babacan’ın açıklamasına haklı olarak tepki gösteren çok sayıda insanı aptal olmakla suçlayan Lagendijk, “Ben oradaydım ve Babacan’ın söylediklerini dikkatli bir şekilde dinledim. Dışişleri Bakanı, Türkiye’deki dini hürriyetlere ilişkin bir soruya cevap verirken, ‘Evet bu gruplarla ilgili sorunlarımız var; ama Türkiye’de Müslüman çoğunluğun da sorunları var’ dedi. Bu yurtdışında Türkiye’yi şikayet etmek değildir, bu bir soruya verilen cevaptır. Bu yüzden bakanı eleştirmek aptallıktır” diye konuştu.

Lagendijk, “Böyle bir sorunun mevcudiyetini inkar etmenin Türkiye’ye nasıl bir faydası olabilir?” diye ekleyerek, Türkiye’de Müslüman çoğunluğun sorun yaşadığı iddiasını paylaştığını ortaya koydu.

Türban başlığına da değinen Lagendijk, “Hükümet başörtüsü yasağını üniversitelerde kaldırmak istiyor. Ben bakanın sözlerini gayet makul buldum, sert filan değildi. Hitap ettiği Avrupalılar da Türkiye’de böyle bir sorunun olduğunu gayet iyi biliyor. Bakanın Dış İlişkiler Komitesi önünde 'Türkiye'de böyle bir sorun yok' demesi aptalca olurdu, Türkiye’deki sorunları inkar etmek bakanın vazifesi değildir” diye konuştu.

Özdemir de destek çıktı
Avrupa Parlamentosu’nun Almanya milletvekili Cem Özdemir ise Babacan’ı, “Masal mı anlatacaktı? Bunları yapmayıp tersini yapsaydı saygısızlık olurdu” ifadeleriyle savundu.

Özdemir, “Türkiye’deki Müslüman çoğunluğun başörtüsü ile ilgili bir sorun yaşadığını bütün Avrupa ve Avrupa Parlamentosu biliyor. Sanıyorum bakan bu soruna işaret ediyordu. Ve bence bunu yapmaya da hakkı var. Zira mensubu olduğu parti zaten bu sorunu çözmeye çalışıyor. Dolayısıyla ben bakanın bunu gündeme getirmesine hiç şaşırmadım. Türkiye’de kopartılan gürültüyü anlamış değilim” açıklamasında bulundu.

Joost Lagendijk ve Cem Özdemir, iki yıl önce Hollandalı Hristiyan Demokrat Camiel Eurlings’in Türkiye Raporu’na Türkiye’deki türban gündemini verdikleri önergelerle sokmuşlardı. Böylece, türban ilk kez bir AB belgesine girmişti.

yazici   mail