www.soL.org.tr
'Nâzım’ın mezarını getirmek dini görev'
22 Eylül 2007, Cumartesi

Nâzım’ın mezarının Türkiye getirilmesinin dini bir görev olduğunu belirten Rize’nin Ardeşen İlçe Belediye Başkan Danışmanı Burhan Okutan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe ile başvurarak mezarın naklini istedi.

resim

HABER MERKEZİ AKP’li Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, Nâzım Hikmet’in naaşının Moskova’dan alınarak Türkiye’ye getirilmesi konusuyla ilgileneceğini söylemesinin ardından Rize’nin Ardeşen İlçe Belediye Başkan Danışmanı Burhan Okutan, konuyla ilgili harekete geçti. Şair Nâzım Hikmet’in naaşının Moskova’dan alınarak, ilçenin Seslikaya köyüne nakledilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe ile başvurdu.

Burhan Okutan yaptığı açıklamada, Nâzım Hikmet’in şiirlerini çok sevdiğini ve onun hayranı olduğunu söyledi.

Şairin, “Beni Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün” şeklinde vasiyeti olduğunu belirten Okutan, şöyle konuştu: “Bir süre önce bazı gazetelerde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Nâzım Hikmet’in naaşının Moskova’dan alınarak Türkiye’ye getirilmesi konusuyla ilgileneceğini söylediğini okudum. Bunun üzerine şairimizin vasiyetini yerine getirmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe yazdım. Dilekçemde Nâzım Hikmet’in naaşının Moskova’dan alınarak ilçemizin Seslikaya köyünde Seslikaya Camii avlusuna defni için resmi müracaatta bulundum.”

Bunun hem insani hem de dini bir görev olduğunu ifade eden Okutan, Kültür ve Turizm Bakanı Günay'ın dilekçesini kabul edip Nâzım Hikmet'in naaşının ilçelerinde gömülmesine izin vereceğini ümit ettiğini kaydetti.

Hayatı boyunca komünist bir şair olarak yaşamını sürdüren Nâzım Hikmet 3 Haziran 1963’te Sovyetler Birliği'nde yaşama veda etmişti.

2006 yılında Bakanlar Kurulu’nun Türk vatandaşlığından çıkarılmalar ile ilgili yeni bir düzenleme yapması durumu belirmiş yıllardır tartışılmakta olan Nâzım Hikmet'in Türk vatandaşlığına yeniden kabul edilmesi yolu açılmış gibi gözükmesine rağmen Bakanlar Kurulu bu maddenin sadece yaşamakta olanlar için düzenlendiğini ve Nâzım Hikmet’i kapsamadığını öne sürerek bu öneriyi reddetmişti.

yazici   mail