www.soL.org.tr
FARC lideri Marulanda hayatını kaybetti
27 Mayıs 2008, Salı

Kolombiya'daki komünist gerilla örgütü FARC'ın efsanevi lideri Manuel Marulanda 80 yaşında kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Ateş etmedeki ustalığından dolayı "her attığını vuran" anlamına gelen "tirofijo" lakaplı Marulanda 60 yıllık mücadele yaşamını geride bıraktı.

resim

Caracas, 27 Mayıs (Prensa Latina) Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC), önceki gün yaptığı açıklamada, örgütün efsanevi liderleri arasında yer alan Manuel Marulanda'nın hayatını yitirdiğini doğruladı. FARC, toplumsal adalet yolunda mücadelesinin devam edeceğinin altını çizdi.

FARC'ın önde gelen komutanlarından Timoleon Jimenez tarafından okunan ve Telesur'da yayımlanan bildiride, FARC'ın yeni liderinin Alfonso Cano olacağı açıklandı. Örgütün önde gelen isimlerinden Pablo Catatumbo ise FARC'ın sekreteryasına katılacak.

Bildiride, FARC'ın mücadelesini sürdüreceği, daima ilerici toplumsal güçlere ve halkın taleplerine sadık kalacağı vurgulandı. Bildiriyi okuyan Jimenez, Kolombiya'daki soruna yönelik demokratik çözümlerin de her zaman gündemlerinde olduğunu ve Kolombiya'da demokratik bir barış için çabalarının süreceğini söyledi.

Bildiride, "FARC'ın kuruluşunun 44'üncü yıldönümünde, hayatlarını yoksulların davasına adamış olan gerilla liderlerini anıyoruz; özellikle de her zaman sağlam bir inanç ve devrimci adanmışlık sergileyen Komutan Marulanda'yı" ifadeleri yer aldı.

Bildiride, "Esas adı Pedro Antonio Marin olan FARC lideri, 26 Mart'ta kalp krizinden hayatını kaybetmiştir" denildi.

yazici   mail