www.soL.org.tr
Halk egemenliği Ekvador Anayasası'nda
28 Mayıs 2008, Çarşamba

Ekvador Kurucu Meclisi, egemenliğin halka ait olduğu maddesinin yeni anayasaya eklenmesine oy birliğiyle karar verirken, bu maddenin ülkede demokrasinin güçlenmesine hizmet edeceği vurgulandı.

resim

Quito, 28 Mayıs (Prensa Latina) Halk egemenliğinin Ekvador'un gelecekteki anayasasına eklenmesi ve bu konunun Kurucu Meclis'te ele alınması, dün halk arasında da tartışma yarattı.

Uzman Maria Molina, mecliste tartışılmaya hazır olan kavramın, egemenliğin teminatının Silahlı Kuvvetler değil halk olduğunu öngördüğünü belirtti.

Molina, "Ekvador halkı kendi seçtiği  ve ülkeyi yönetmekle yükümlü kişilere güvenmektedir" diye konuştu.

Molina, önerinin oy birliğiyle kabul edildiğini ve halkın kendi refahı ve geleceği konusunda karar vermek için gerekli yasal yetkiye sahip olacağını kaydetti.

Ulusal basın da meclis üyelerinin Silahlı Kuvvetler'den aldığı ayrıcalıkları Ekvador halkına verme kararına vurgu yaptı.

Ekvador Savunma Bakanı Yardımcısı Miguel Carvajal, Kurucu Meclis'in bu öneriyle Silahlı Kuvvetler'in demokrasinin teminatçısı olarak sahip olduğu konumdan uzaklaşmasını ve iç çatışmalara müdahale etmeye son vermesini amaçladığını söyledi.

Son on yılda üç Devlet Başkanı'nın düşmesine neden olan mevcut anayasada yapılan bu değişikliğin demokrasi açısından olumlu olduğunu söyleyen Carvajal, anayasada Devlet Başkanı'na verilen desteğin engellenmesini ve iktidardan indirilmesini kolaylaştıran bu maddenin askıya alınması konusunda fikir birliği bulunduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı Rafael Correa, toplumun farklı kesimleri için bu kavramın devam eden değişim süreci açısından önemli bir başarı olarak görüldüğünü belirtiyor.

Bu önerinin yanı sıra, Ekvadorluların ve anayasanın görev ve haklarıyla ilgili iki farklı proje de ele alındı. Bu projelerden birinin, ülkedeki tüm hukuki ve siyasi sitemin tabi olacağı düzenleme olduğu açıklandı.

yazici   mail